Menu

مواردی که در انتخاب پیچ و مهره باید در نظر داشته باشید

نکات مهمی که هنگام خرید پیچ و مهره برای یک ماشین و هر چیز دیگری باید در نظر بگیرید عبارتند از، عملکرد، ظرفیت بارگیری در طول عمر و طریقه رسیدگی  به آن و تدارکات، مونتاژ و دانش کاربر در طول استفاده است. انتخاب یک استاندارد نادرست می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات در افزایش هزینه‌های تولید به دلیل ناهماهنگی‌ها شود. استاندارد نادرست همچنین می‌تواند منجر به از بین رفتن عملکرد و در نتیجه ایجاد محصول ناقص شود، که می‌تواند تبعات مختلفی داشته باشد.

استفاده از اتصال‌دهنده‌هایی به غیر از موضوعات پیچ متریک در استاندردهای ISO، معمولا در برنامه‌های خاص و در مناطق خاص استفاده می‌شوند. این بیشتر به دلایل سازگاری با محیط است. حتی امروزه، بیش از نیم قرن پس از تعطیل شدن UTS، همچنان شرکت‌ها، سخت افزارهایی را با عناوین قدیمی مانند “SAE” و “USS” می‌فروشند و این اندازه‌ها را بر خلاف UTS ارائه می‌دهند. بیشتر این سخت‌افزار در واقع مطابق با استانداردهای UTS ساخته شده‌اند، اما اصطلاحات برچسب‌زدن و فهرست نویسی همیشه دقیق نیست و همین امر باعث سردرگمی در مورد استانداردهای موضوعی می‌شود.

در آینده، موضوعاتی از قبیل بهینه سازی توابع از نظر ظرفیت بارگذاری بیشتر و رفتار بهتر مونتاژ، بر توسعه استانداردها تاثیر می‌گذارد. احتمالا انتقال از استانداردهای کاری به استانداردهای عمومی وجود دارد. متحدسازی استانداردها در سراسر جهان نیز صورت خواهد گرفت. این استانداردها برای انواع مختلف پیچ‌ها باید در نظر گرفته شود، پیچ استاد بولت، پیچ آلن و انواع مختلف آنها که در تمامی صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تاریخچه و تنظیم استاندارد موضوعی پیچ و مهره

قرن 3 قبل از میلاد

ارشمیدس، که در قرن 3 قبل از میلاد در یونان زندگی می‌کرد، برخی اوقات به عنوان مخترع پیچ شناخته می‌شود. اما هیچ کس با اطمینان این موضوع را نمی‌داند.

1800

هنری مودسلی اولین تراش کاری پیچ برش صنعتی را توسعه داد و تنظیم مرحله استاندارد سازی اندازه‌های پیچ را انجام داد.

1841

جوزف ویتورث اولین سیستم استاندارد ویت وورت انگلیس را ابداع کرد که بعد از آن سیستم استاندارد ملی ایجاد شد.

1864

شرکت فروشندگان ویلیام، استاندارد ایالتی ایالات متحده را بر اساس اینچ معرفی کرد، یکی از 90 حق اختراعات ثبت شده او که برش پیچ را ساده‌تر می‌کند.

1898

کنگره بین المللی استاندارد سازی موضوعی پیچ‌ها در زوریخ، یک گام جسورانه برای متحد کردن سیستم استانداردهای موضوعی متریک برداشت.

1947

سیستم بین المللی واحدها (ISO) تاسیس شد که امکان گسترش سیستم متریک را فراهم می‌کند.

1949

سیستم متحد موضوعی آمریکا (UTS) با هدف متحد کردن استانداردهای موضوعی مبتنی بر اینچ تصویب شد.

حقایقی در مورد استاندارد موضوعی پیچ و مهره

متداول‌ترین موضوعات مورد استفاده امروزه در مورد پیچ‌ و مهره در سیستم متریک ISO (M) برای تامین اهداف و موضوعات BSP، برای لوله‌ها است. اینها جزو اولین استانداردهای بین المللی بودند كه هنگام تاسیس سازمان بین المللی استاندارد در سال 1947 با آنها موافقت شد.

اصول طراحی موضوعات پیچ متریک استاندارد ISO (موضوعات سری M) در استاندارد بین المللی ISO 68-1 تعریف شده است. هر رشته با قطر غالب آن D و لایه‌های P آن مشخص می‌شود. ISO متریک DIN 13-1 مشخصات استاندارد جهانی است که دارای برچسب حرف M است و عدد مقابل آن قطر اسمی را نشان می‌دهد. زاویه جانبی 60 درجه است. برای هر سایز با قطر اسمی، اندازه گام نیز تعریف شده است.

ISO Metric Fine Thread DIN 13-2 تا 13-11: در مقایسه با موضوعات استاندارد، یک رشته ریز دارای گام کوچک‌تر است که امکان بارگذاری بیشتر را فراهم می‌کند و خطر کمتری در خصوص شل شدگی آن را تهدید می‌کند. به عنوان مثال از تنظیمات دقیق‌تر نیز برای تنظیم پیچ و مهره در وسایل اندازه‌گیری استفاده می‌شود. این اصطلاح شامل حرف M، قطر اسمی و عرض محل نصب (به عنوان مثال M12 x 1،5) است. زاویه جانبی همچنان 60 درجه است.

استاندارد Unified Thread (UTS) یک فرم و سری استاندارد به همراه هزینه‌ها، مقاومت و باربری برای موضوعات پیچی است که اغلب در ایالات متحده و کانادا استفاده می‌شود. این استاندارد اصلی برای پیچ و مهره و طیف گسترده‌ای از اتصال دهنده‌های رشته‌ای دیگر در این کشورها است.

UTS همان مشخصات 60 درجه‌ای با پیچ متریک ISO را به همراه دارد، اما ابعاد اسمس هر رشته UTS (قطر بیرونی و زمینه) به جای یک میلی متر به عنوان کسری از اینچ انتخاب می‌شوند. تعریف ظرفیت باربری مجاز به گونه‌ای پوشش داده شده است که در مقایسه با موضوع متریک ISO متفاوت است. UTS در حال حاضر توسط ASME / ANSI در ایالات متحده کنترل می‌شود.

تعیین استاندارد برای موضوع UTS عددی است که قطر اسمی (اصلی) رشته را نشان می‌دهد و به دنبال آن تعداد نخ‌های اینچ (به عنوان مثال 3/8 – 12). برای قطرهای کوچک‌تر از 4/1 اینچ، قطر با عدد صحیحی تعریف شده در استاندارد نشان داده شده است. برای تمام قطرهای دیگر، این واحد بر حسب اینچ ارائه شده است.

موضوعات ANSI B1.1: UNC در رشته‌های ضخیم یکپارچه. موضوعات NC و UNC قابل تعویض هستند، به روشی مشابه با متریک و رشته متریک ISO. زاویه جانبی 60 درجه است.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest