Menu

اجزای اتصال‌دهنده‌های ساخته شده با پیچ و مهره

اتصال‌دهنده‌های ساخته شده از پیچ و مهره اجزای مکانیکی هستند که برای پیوستن موقتی و یا دائم دو یا چند جسم مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالی که روش‌های دیگری برای پیوند دادن اشیاء مانند جوشکاری، پرچ و غیره وجود دارد، اتصال‌دهنده‌های پیچی اغلب ترجیح داده می‌شوند، زیرا به راحتی می‌توان آنها را تعویض و یا بهینه کرد. در خرید پیچ و مهره اتصال دهنده‌هایی که در ساخت آنها استفاده شده، به دلیل طراحی رشته‌ای آنها، در پیوستن به اشیاء متعدد موثر هستند. اتصالات و پیوندهای داخلی یا خارجی دارای اتصالات پیچی داخلی یا خارجی بوده و به راحتی قابل نصب هستند.

اتصال‌دهنده‌ها با استفاده از پیچ و مهره

اتصال‌دهنده‌های پیچیده، با استفاده از پیچ و مهره ساخته می‌شوند. برخی تصور می‌کنند پیچ ​​و مهره‌ها یکسان هستند، اما این درست نیست. برای کاربردهای مختلف، پیچ و مهره‌های متفاوتی ساخته می‌شوند تا قابلیت مورد نظر را ارائه دهند. در برخی از اتصالات، از واشرها استفاده می‌شود تا اتصالی بهینه ایجاد شود. مهره‌ها نیز به خاطر کاربرد گسترده‌ای که دارند، در انواع متفاوت تولید می‌شوند و در اتصالات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیچ‌ها برای پیوستن دو یا چند جسم که نباید به صورت دائم متصل شوند، استفاده شده و برای پیوستن به دو یا چند شیء مختلف کاربرد دارند. به خاطر داشته باشید که معمولا در حین نصب پیچ‌ها، باید به میزان فشار وارد شده، شرایط محیط و عوامل دیگری نیز توجه کرد. صرفنظر از آن، پیچ و مهره‌ها به طور خاص برای پیوستن اشیاء مختلف طراحی شده‌اند و اتصالاتی مقاوم ایجاد می‌کنند.

کاربرد پیچ در اتصال

یکی از متداول‌ترین نوع اتصال‌دهنده‌های اشیاء مختلف پیچ است. پیچ‌ها از قطعات استوانه‌ای شکل فلزی تشکیل شده‌اند و سطح پیچشی به نام رزوه در اطراف آن پیچیده شده است. در بالای پیچ یک سر قرار دارد که از آن برای هدایت پیچ به داخل یک شیء یا قطعه کار استفاده می‌شود. اگر یک پیچ دارای سر چهارسو باشد، برای مثال می‌توانید از پیچ گوشتی دستی و یا برقی چهارسو برای چرخاندن و نصب پیچ استفاده کنید. پیچ‌ها دارای سرهای مختلف نسبت به کاربرد آنها هستند. هر پیچ برای کاربرد خاص طراحی می‌شود، برخی از آنها برای اتصال اشیاء چوبی کاربرد دارند و برخی دیگر در قطعات فلزی قابل استفاده هستند.

پیچ‌ها نسبت به کاری که باید انجام دهند و نیرویی که برای اتصال نیاز است، دارای قطرهای مختلف و رزوه‌های متفاوت هستند. برخی از پیچ‌ها دارای رزوه‌هایی درشت و برخی دیگر رزوه‌هایی ریز دارند. برخی از پیچ‌هایی که برای اتصال چوب و یا ترکیب با رولپلاک استفاده می‌شوند، قسمت بالایی رزوه ندارد و انواعی که برای اتصال فلزات و یا ترکیب با مهره ساخته می‌شوند، از بالا تا پایین دارای رزوه هستند.

مهره مورد استفاده در اتصالات پیچی

یکی دیگر از انواع متداول اتصال‌دهنده‌های مورد استفاده در اتصالات پیچ و مهره‌ای، مهره است. مهره از یک قطعه فلزی به شکل دایره با سطح داخلی رزوه شده ساخته می‌شود. از مهره به همراه یک پیچ استفاده می‌شود تا دو یا چند شیء را به یکدیگر پیوند دهند. سطح داخلی مهره به قسمت بیرونی پیچ متصل می‌شود. هنگامی که مهره چرخانده شود، بسته به جهتی که چرخانده شده است، پیچ و مهره باز و یا سفت خواهد شد.

اکثر مهره‌ها دارای نمای بیرونی شش ضلعی هستند، اما شکل‌های مختلف دیگری نیز می‌توانند داشته باشند. فضای داخلی مهره شکل استوانه‌ای دارد، هرچند نمای بیرونی آن دارای یک شکل شش ضلعی برای سهولت در روند نصب باشد. با داشتن شش ضلع، استفاده از ابزارهای معمول به راحتی امکان‌پذیر بوده و به کارگران این امکان را می‌دهد تا آنها را با حداقل تلاش، سفت و یا شل کنند.

همان طور که قبلا نیز گفته شد، مهره با استفاده از سطح رزوه شده به پیچ‌ها متصل می‌شود. قسمت بیرونی پیچ که رزوه شده، به عنوان یک مسیر برای حرکت مهره بر روی پیچ عمل می‌کند.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest