Menu

راهنمایی در مورد اندازه‌های پیچ‌های مختلف برای استفاده

یکی از موارد پرکاربرد در صنایع، ماشین‌آلات و وسایل، پیچ‌های مختلف هستند که در اندازه‌ها و شکل‌های متفاوتی ساخته شده و به کار می‌روند. به طور کلی پیچ‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند، هر کدام از این تقسیم‌بندی‌ها انواع مختلفی دارند و آنها شامل پیچ‌های فلزی و پیچ‌های چوبی هستند. تفاوت این دو در شکل و ساختار رزوه‌های آنها است. در زیر مواردی را ذکر خواهیم کرد تا تفاوت این دو نوع را در زمان خرید پیچ و مهره درک کنید.

انواع پیچ‌های مختلف مورد استفاده در اتصالات

قبل از نگاه به اندازه‌های پیچ‌های مختلف مورد استفاده، باید در مورد انواع موجود اطلاعاتی را داشته باشید. آنچه در زیر آمده، شامل دو نوع اصلی پیچ‌ها است.

پیچ‌های چوبی

این پیچ‌ها برای اتصال دو قطعه چوب و یا یک فلز به یک قطعه چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. چوب به خاطر ساختار آن، این قابلیت را دارد تا پیچ بتواند در برخی از موارد، بدون نیاز به سوراخ‌کاری وارد آن شود. البته در مواقع بسیاری برای وارد شدن پیچ چوبی باید چوب را سوراخ کرد. برای اتصال دو چوب به همدیگر، بهترین گزینه‌ها پیچ‌هایی هستند که مخصوص اتصال چوب ساخته شده‌اند. پیچ‌های چوبی این قابلیت را دارند و به همین دلیل از آنها برای اتصال ورق‌های فلزی استفاده نمی‌شود. آنها در انواع و اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند.

پیچ‌های فلزی

آنها به طور معمول محکم‌تر و قوی‌تر از همتایان چوبی خود هستند. آنها می‌توانند در مواد دیگر جدا از فلز مورد استفاده قرار گیرند، زیرا پس از سفت شدن کاملا در محل خود خواهند ماند. برای استفاده از این پیچ‌ها باید قبل از استفاده، قطعه مورد نظر سوراخ شده باشد تا بتوان از این پیچ‌ها برای اتصال استفاده کرد. پیچ‌ آهنی در اندازه‌ها و سبک‌های مختلفی وجود دارند.
اکثر پیچ‌ها دارای سرهای دو سو و چهار سو هستند. سرهای دو سو و چهار سو را می‌توان در هر دو نوع پیچ مشاهده کرد. برای سفت و شل کردن پیچ‌های مختلف چهار سو باید از پیچ‌گوشتی‌های چهار سو استفاده کرد.

درک اندازه‌های پیچ‌ها

در صورتی که با معیارهای اندازه‌های پیچ آشنایی نداشته باشید، اندازه پیچ مناسب ممکن است از نظر متریک و امپریال دشوار باشد. در زمان تهیه پیچ باید به استانداردی که اندازه پیچ با آن مشخص شده توجه کرد. ممکن است اندازه‌ای که برای هر کدام از پیچ‌ها در نظر گرفته شده بر اساس متریک یا امپریال باشد. اگر معیار اندازه را در نظر نگیرید، محصولی را تهیه می‌کنید که ممکن است برای کار مورد نظرتان مناسب نباشد. در صورتی که اندازه پیچی که تصمیم به تهیه آن را دارید، برحسب متریک باشد و بر روی دستگاه پیچی بر اساس امپریال اندازه‌گیری شده باشد، باید این اندازه‌ها را به هم تبدیل کنید.

اندازه‌های پیچ‌های امپریال و متریک

بسیاری از شرکت‌ها اندازه امپریال و متریک را بر روی جعبه پیچ قرار می‌دهند که بسیار مفید است. با این حال، هنگام خرید آنلاین، بیشتر خرده فروشان این کار را نمی‌کنند. دلیل اصلی این است که عنوان محصول خیلی طولانی و دست و پا گیر می‌شود. بنابراین مهم است که شما تفاوت این دو را بدانید. این امر به شما کمک می‌كند تا در زمان تهیه، اشتباه را به حداقل برسانید یا از آن جلوگیری كنید.

توضیح در مورد اندازه‌های پیچ امپریال

پیچ مناسب برای چوب با دو عدد مشخص اندازه‌گیری می‌شود، ابتدا عددی آورده می‌شود که قطر پیچ است. این بدان معنا است که هرچه عدد بیشتر باشد، پیچ دارای قطر بزرگ‌تری است. لازم به ذکر است که هیچ ارتباط مستقیمی بین قطر یک پیچ و اندازه سر آن وجود ندارد. باز هم لازم به ذکر است که طول هر پیچ، طولی است که پیچ در چوب یا هر ماده دیگری فرو می‌رود، اما سر پیچ شامل این اندازه نمی‌شود. اندازه پیچ با طول قسمت رزوه شده و قطر آن تعیین می‌شود.

توضیحات در مورد اندازه‌های پیچ متریک

اگر چه درک سیستم متریک برای افراد غیر ماهر کمی ساده‌تر است، اگر اکثر اندازه‌های شما با مقیاس امپریال باشد، ممکن است برای شما کمی چالش برانگیز باشد. در سیستم متریک اندازه‌ها بر اساس میلی‌متر است و طول و قطر پیچ‌های مختلف با این مقیاس محاسبه می‌شود.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest