Menu

پیچ‌های خودکار چگونه کار می‌کنند

به معنای واقعی کلمه، صدها نوع مختلف پیچ وجود دارد که از نظر اندازه، شکل، مواد و طراحی متفاوت هستند. یک نوع از پیچ‌ها، پیچ‌های خودكار هستند كه با ضربه زدن، سوراخی درون الوار، چوب یا مواد، ایجاد می‌کنند و بعد از اندکی وارد شدن، می‌توان آنها را با استفاده از پیچ‌گوشتی سفت کرد. آنها معمولا در صنایع تولیدی و ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا با از بین بردن یک مرحله از روند کار که سوراخ‌کاری است، در مدت زمان انجام کار صرفه‌جویی می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیچ‌​​های خودکار و نحوه کار آنها، خواندن این مقاله را ادامه دهید. می‌توانید برای خرید پیچ و مهره با ما تماس بگیرید تا محصولاتی مرغوب را ارائه دهیم.

پیچ‌های خودکار با کمک رزوه‌ها، درون مواد شیارهایی ایجاد می‌کنند، این شیارها دارای لبه‌هایی صاف و دقیق هستند به صورتی که این شیارها دقیقا مانند شیارهایی خواهند بود که با استفاده از قلاویز ایجاد شده‌اند. این پیچ‌ها برخلاف پیچ‌های ماشینی سنتی هستند، قبل از استفاده از پیچ ماشینی، باید سوراخ‌کاری شود و خود پیچ نمی‌تواند جسم را سوراخ کند.

یک پیچ خودکار، نیازی به هیچ‌گونه سوراخ‌کاری ندارد و هنگامی که به داخل مواد هدایت می‌شود، سوراخ ایجاد می‌کند و نیاز به سوراخ‌کاری اختصاصی را از بین می‌برد و با حذف یک مرحله از کار که سوراخ‌کاری است، باعث افزایش کارایی و بهره‌وری می‌شود.

مکانیسم عملکرد پیچ‌های خودکار

مکانیسم پیچ‌های خودکار بسته به ماده‌ای که در آن هدایت می‌شوند، متفاوت است. در مورد مواد نرم‌تر، مانند چوب یا پلاستیک نرم، پیچ در ابتدای ورود به جسم ممکن است یک سوراخ کوچک ایجاد کند که باعث می‌شود تا ابتدای رزوه بتواند با جسم در تماس باشد. این نوک سپس به عنوان هدایت کننده پیچ عمل کرده و باعث می‌شود تا با گردش پیچ، شیاری درون جسم ایجاد شود و با فشاری که به قسمت سر پیچ وارد می‌شود، پیچ می‌تواند وارد جسم شود.

البته به خاطر داشته باشید که سختی و عمق بستر باید در حد معقول باشد تا پیچ بتواند وارد جسم شود. این پیچ‌ها نمی‌توانند وارد اجسام سخت و فلزات شوند و باید برای استفاده، این اجسام سوراخ شوند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که برخی از پیچ‌های خودکار نیز در دسته‌بندی پیچ‌های خود حفاری طبقه‌بندی می‌شوند، به این معنی که برای استفاده از آنها نیازی به سوراخ‌کاری نیست و پیچ می‌تواند با به خودی خود وارد جسم شود. این خاصیت باعث می‌شود تا نیازی به سوراخ‌کاری برای وارد شدن پیچ نباشد و مدت زمان انجام شدن کار کمتر شود.

به خاطر نیاز نداشتن به سوراخ‌کاری از آنها به ویژه در برنامه‌های درگیر بسترهای سخت مانند خطوط مونتاژ، نجاری و اجرای دکوراسیون ساختمان مفید باشند.
فقط به این دلیل که یک پیچ خودکار می‌تواند بدون انجام سوراخ‌کاری به داخل مواد وارد شود، لزوما به معنای این نیست که این بهترین روش برای استفاده از این نوع از پیچ است. به عنوان مثال اگر مواد، ساختاری مقاوم داشته باشد، ممکن است سوراخ‌کاری قبل از استفاده از پیچ مفید باشد. با این کار پیچ در محل مورد نظر قرار گرفته و در جهت صحیح و بدون محدودیت، وارد مواد مقاوم می‌شود.

اگر سوراخ حتی اندکی از پیچ بزرگ‌تر باشد، حرکت پیچ به داخل جسم و سفت شدن آن ممکن است با مشکل مواجه شود و نتوان پیچ را به اندازه مورد نیاز سفت کرد. در صورت سوراخ‌کاری بزرگ‌تر و یا حتی اندازه قطر پیچ، احتمال هرز شدن پیچ زیاد خواهد بود. بنابراین هنگام سوراخ کردن، سوراخ ایجاد شده باید اندکی کوچک‌تر از قطر پیچ باشد.

زمانی که یک فلز و یا جسم مقاوم سوراخی اندکی کوچک‌تر از عرض پیچ داشت، رزوه‌های پیچ به خوبی می‌توانند شیارهایی در سوراخ ایجاد کنند تا پیچ بتواند وارد جسم شود. در این حالت پیچ‌های خودکار به خوبی می‌توانند داخل جسم، سفت شوند.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest