Menu

خرید پیچ و مهره ،تولید پیچ و مهره ،انواع پیچ و مهره

جنس انواع پیچ و مهره

در رابطه با خرید پیچ و مهره بنابر نوع کاربرد و هدف طراحی انواع پیچ و مهره با جنس‌های متفاوت هستند. هر آلیاژی ویژگی خاصی دارد؛ که موجب می‌شود انواع پیچ و مهره ساخته شده، دارای کاربرد مشخصی شود. به‌طور معمول نوع جنس تولید پیچ و مهره را می‌توان از روی اطلاعات هک شده روی انواع پیچ و مهره به دست آورد. البته برای درک این اعداد و حروف، باید توانایی خواندن آن را داشته باشید. ما در این زمینه توانایی تولید پیچ و مهره بدون محدودیت تمامی گریدهای آلیاژ دار و استنلس استیل نسوز را داریم.

اتصالات تولید پیچ و مهره به صورت اینکه چگونه بار اعمالی را انتقال می دهند دسته بندی می شوند اگر بار به صورت موازی با محور پیچ ها وارد شود.اتصال با نام اتصال کششی شناخته می شود.
هنگامی که بار وارده بر اتصال به صورت عمود بر محور تولید پیچ و مهره باشد اتصال به نام اتصال برشی نامیده می شود.
در اتصال برشی تولید پیچ و مهره می توانند به صورت بین برشی بارهای اعمالی را انتقال دهند و یا اینکه پیچ های سفت شده تا یک اتصال اصطکاکی را به وجود می آورند.
حالت مرکب نیز می تواند وجود داشته باشد . که در آن بار به صورت حالت مرکبی از دو حالت انتقال پیدا کند.از لغزش در اتصالات اصطکاکی توسط نیروی فشاری بین اجزا جلوگیری می شود که این نیروی فشاری با کشش پیچ حاصل می شود. این نیروی اصطکاکی که باعث نگهداری اتصال می شود به چند عامل مهم بستگی دارد که در این میان نیروی پیچ بارپیچ و مقاومت لغزشی سطوح اعضای اتصال دو عامل مهم تر می باشند.
اتصال برشی به طور معمول در سازه های هوافضایی ،‌ساختمانی،خطوط راه آهن و پل ها یافت می شوند.

تولید پیچ و مهره از نظر نوع اتصال

تولید پیچ و مهره از نظر نوع اتصال به سه دسته کلی اتصال کششی، اتصال برشی و اتصال مرکب تقسیم‌بندی می‌شوند. این تقسیم‌بندی بر اساس روش اعمال بار وارد شده بر انواع پیچ و مهره تعریف شده است.

در اتصال کششی بار به‌صورت موازی با محور پیچ‌ها وارد می‌شود. در اتصال برشی بار به‌صورت عمود بر محور پیچ‌ها وارد می‌شود. اتصال برشی معمولا در سازه‌های ساختمانی، خطوط راه آهن و پل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این میان یک حالت مرکب نیز وجود دارد؛ که برای اتصالاتی که دارای هر دو شکل فشار وارده به صورت عمودی و افقی هستند، به کار می‌رود.

در نهایت در تمام مدل‌ها، نیروی پیچ و مقاومت لغزشی سطوح اتصال، دو عامل مهم در تعیین مقاومت تولید پیچ و مهره هستند.

استانداردهای  خرید پیچ و مهره

سیستم های خرید پیچ و مهره

تولید پیچ و مهره را در دو سیستم استاندارد كرده اند:

1- سیستم DIN= فرم صنعتی المان:
2- سیستم ISO= سازمان استاندارد بین المللی
روش و استاندارد DIN تا سال 1960 متداول بود و هم كنون سیستم ISO جایگزین آن شده است.در سیستم DIN به دلیل اینكه سر دندانه ها تیز می باشد و باعث خراب شدن سریع پیچ ها می شود یكی از عیب های این سیستم می باشد.

خرید پیچ و مهره بر اساس دو سیستم متداول استانداردسازی می‌شوند. سیستم اول متعلق به فرم صنعتی آلمان (DIN) است. البته این روش یک استاندارد قدیمی است که تا سال 1960 میلادی متداول بود؛ و امروز از آن استفاده نمی‌شود. یکی از معایب این سیستم تیز بودن سر دندانه‌های پیچ است؛ که منجر به استهلاک بالای پیچ می‌شود.
سیستم استانداردسازی دوم متعلق به سازمان استاندارد بین‌المللی (ISO) است.

جهت گردش دندانه‌های پیچ

اگر جهت حرکت دندانه پیچ ها به طرف راست باشد پیچ راست گرد گفته می شود,برای شناخت آن کافی است به آن عمود نگاه كنیم در صنعت موارد استفاده پیچ های راستگرد بیشتر از چپ گرد است.
پیچ های چپ گرد برای اتصال لوله هایی كه برای گازهای قابل اشتعال مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید پیچ و مهره از نظر جهت گردش دندانه‌ها به دو دسته راست‌گرد و چپ‌گرد تقسیم می‌شوند. برای آنکه بدانید یک پیچ در کدام دسته قرار می‌گیرد؛ کافی است از زاویه عمود به آن نگاه کنید. به‌طور معمول قالب پیچ‌های مورد استفاده در صنایع گوناگون راست‌گرد هستند. همچنین پیچ‌های چپ‌گرد بیشتر در صنایع نفت و گاز که خطر اشتعال وجود دارد، به کار برده می‌شود.

مزایای ساخت اسکلت پیش ساخته پیچ و مهره ای نسبت به سایر اسکلت های اجرا شده عبارتند از:

سرعت اجرا : سرعت اجرای سازه های با اتصالات پیچ و مهره ای نسبت به اتصالات جوشی بالاتر و کاملا قابل لمس میباشد و زمان ساخت سازه های پیچ و مهره ای کمتر از سازه های با اتصالات جوشی است و با توجه به مدت زمان بالای اجرای پروژه های کشورمان این نوع از سازه ها جهت کاهش زمان ساخت پیشنهاد می گردد
سرعت نصب : در این گونه از سازه ها به دلیل حذف کامل جوشکاری در محل نصب سازه فقط با جایگذاری قطعات و بستن تعدادی پیچ و مهره محدود می شود.که این عامل باعث افزایش چشمگیر سرعت نصب می شود و خطاهای نصب به حداقل خود می رسد.
کیفیت ساخت : کیفیت ساخت سازه با امکانات موجود در کارخانه و طبق نقشه های طراحی شده و تحت نظارت واحد کنترل کیفی قابل مقایسه با سازه های جوشی که در محل نصب سازه ساخته می شوند نمی باشد و دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد
پرت مصالح : معمولا دست محاسب در انتخاب مقاطع خاص مانند IPE بسته می باشد و مجبور است با اضافه کردن ورق و جوشکاری اضافی به مقطع مورد نظر خود برسد حال آنکه در ساختمان تولید پیچ و مهره امکان اجرا و تولید مقاطع سبک تر و با مقاومت بیشتر وجود دارد استفاده از ورق در ساخت مقاطع و پرت آهن آلات به حداقل می رسد.
ایمنی و پایداری سازه : چه به لحاظ تئوری و چه به لحاظ علمی ثابت شده است که ساختمان تولید پیچ و مهره به دلیل کیفیت بهتر پایداری و مقاومت بیشتری در برابر زلزله و نیروهای جانبی دارند.
هزینه کمتر : اجرای ساختمان پیچ و مهره ای به لحاظ اقتصادی می تواند هزینه کمتری را به مالک تحمیل کند, ولی این بدان معنی نیست که در دوسازه که کاملا مقاطع آن یکسان می باشد سازه پیچ و مهره ای کم هزینه تر باشد. ولی به دلیل باز بودن دست طراح در بهینه سازی و ساخت مقاطع با وزن کمتر، امکان کاهش وزن سازه توسط طراح به راحتی امکان پذیر است.
مقاومت در برابر آتش سوزی : در دماهای بالا معمولا اتصالات انواع پیچ و مهره مقاومت بیشتری در برابر حرارت دارند و احتمال تخریب سازه بسیار کمتر از اتصالات جوشی است
عدم نیاز به فضای کار : معمولا در شهرها به دلیل عدم وجود موقعیت و مکان مناسب جهت ساخت ، اغلب پیمانکاران دچار زحمت فراوان شده که با استفاده از این نوع سازه ها ، قابلیت اجرا در شلوغ ترین و کم حجم ترین موقعیت ها را فراهم کرده است
رواج جهانی : در کلیه کشورهای آمریکایی و اروپایی تمامی سازه ها به صورت پیچ و مهره ای اجرا می شود مگر در سازه های بسیار کم اهمیت که اتصالات آن جوشی اجرا می شود که از دلایل مهم استفاده از این نوع سازه ها در این کشور ها ، عملکرد بهتر آن و تجربه بیشتر آن کشور ها در ساخت سازه های فولادی می باشد
خوردگی سازه : در سازه های تولید پیچ و مهره قبل از رنگ آمیزی ، قطعات داخل دستگاه های سندبلاست و وایر برس تحت نظر واحد کنترل کیفی زنگ زدایی می شوند که در سازه های جوشی این عملیات انجام نمی گردد و همچنین در سازه های جوشی بجای رنگ غنی شده با روی ،که در سازه های پیچ و مهره ای استفاده می شود،ضد زنگ به کار میرود که این امر باعث خوردگی سریع سازه می شود
امکان استفاده در مدیریت حوادث : با توجه به امکان جابجایی این گونه سازه ها امکان جابجایی و نصب آن در مناطق بحران زده مانند سیل و زلزله امکان پذیر می باشد

اسکلت‌های انواع پیچ و مهره به نسبت روش جوش مزایای بسیاری دارند. در درجه اول این سازه‌ها با سرعت بسیار بالاتری اجرا می‌شوند. بنابراین اگر به دنبال سرعت بخشیدن به فرآیند اجرای پروژه هستید؛ این روش کمک بسیاری به شما می‌کند.
همچنین به دلیل حذف کامل عملیات جوشکاری، امکان خطا در نصب در این روش بسیار کمتر است.
نکته دیگر در این زمینه کیفیت ساخت سازه است. از آنجا که قطعات سازه پیچ و مهره ای بر اساس نقشه‌های مشخص و در کارخانه تولید می‌شود؛ از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.
از سویی پرت مصالح در روش تولید پیچ و مهره بسیار کمتر است. در واقع از آنجا که در روش تولید پیچ و مهره امکان طراحی و تولید مقاطع سبک‌تر و مقاوم‌تر وجود دارد؛ میزان پرت ورق آهن برای ساخت مقاطع بسیار کمتر است.
پایداری و ایمنی سازه تولید پیچ و مهره نکته دیگری است که باید به آن توجه داشت. در واقع کیفیت بالاتر این سازه‌ها موجب افزایش پایداری سازه در مقابل نیروهای جانبی، از جمله زلزله می‌شود.

سازه‌های انواع پیچ ومهره از نظر اقتصادی

سازه‌های انواع پیچ و مهره از نظر اقتصادی نیز به‌صرفه‌تر هستند. البته به این نکته توجه داشته باشید که دو سازه کاملا مشابه جوشی و خرید پیچ و مهره ، دارای هزینه یکسان هستند؛ اما سازه خرید پیچ و مهره دست طراح را برای طراحی سازه‌هایی سبک‌تر با وزن کمتر فراهم می‌کند.
آتش سوزی یکی از حوادث احتمالی برای هر ساختمانی است. در این شرایط سازه‌های تولید پیچ و مهره در قیاس با سازه‌های جوشی، در برابر حرارت مقاومت بیشتری دارند.
مزیت دیگر سازه پیچ و مهره ای، عدم نیاز به فضای کار گسترده است. این مسئله به‌خصوص در فضاهای محدود شهری، قابلیت اجرای سازه را در کم‌ترین فضای ممکن به کاربر می‌دهد.
نکته جذاب دیگر در مورد سازه‌های انواع پیچ و مهره ، امکان جابجایی آنها و بنای دوباره آنها در فضایی دیگر است.
در سازه های انواع پیچ و مهره قبل از رنگ آمیزی، قطعات سازه توسط دستگاه‌های سندبلاست و وایربرس تحت نظر واحد کنترل کیفی زنگ‌زدایی می‌شوند؛ که در سازه‌های جوشی این عملیات انجام نمی‌شود. همچنین در سازه‌های جوشی به‌جای رنگ غنی شده با روی، که در سازه‌های پیچ و مهره ای استفاده می شود؛ ضد زنگ به‌کار می‌رود؛ که این مسئله موجب خوردگی سریع‌تر سازه می‌شود.
در نهایت امروزه سازه‌های خرید پیچ و مهره روش متداول انجام این کار است؛ و در قالب کشورهای صنعتی و توسعه یافته از آن استفاده می‌شود.

در گذشته‌ای نه‌چندان دور خرید پیچ و مهره و استفاده از سازه‌های انواع پیچ و مهره‌ تنها در صنایع سنگین به‌کار برده می‌شد. صنایع نفت و گاز، سازه‌های مجتمع‌های پتروشیمی، سوله‌های صنعتی و… از جمله این موارد است. اما امروزه سازه‌های تولید پیچ و مهره راه خود را به صنایع سبک و ساختمان‌‎های شهری نیز باز کرده‌اند. علت این امر نیز مزایای محسوس این روش در مقایسه با روش جوشکاری است. سرعت عمل بالا، کیفیت بیشتر، صرفه‌جویی در هزینه‌ها، عدم نیاز به فضای گسترده برای انجام کار و… از جمله این مزایا است. همچنین فراموش نکنید که سازه‌های جوشی، به دلیل محدودیت تامین برق لازم، دستگاه‌های جوش مدرن، ابزارهای صنعتی سنگین، کارشناسان مجرب رنگ آمیزی و رنگ زدایی و… از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند.
از آنجا که ایران کشوری زلزله خیز است؛ و همچنین به دلیل مقاومت بالاتر سازه‌های انواع پیچ و مهره در مقابل زلزله، این روش طی سال‌های گذشته برای ساخت ساختمان‌های شهری بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

خرید پیچ و مهره اهمیت زیادی در صنایع گوناگون دارند.

کاربرد خرید پیچ و مهره

در واقع در کمتر صنعتی است که کارها بدون خرید پیچ و مهره پیش برود. پیچ‌ها جهت اتصال قطعات گوناگون به یک‌دیگر، تنظیم دستگاه‌های صنعتی و انتقال حرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند. به‌طور دقیق‌تر می‌توان گفت خرید پیچ‌ و مهره در وسائط نقلیه، انواع ابزارها، کشتی‌ها، هواپیماها، میز و صندلی، دکل برق، کوره‌های صنعتی، راه آهن، صنایع ریسندگی و بافندگی، ماشین‌های چاپ، صنعت نفت و گاز، صنایع پتروشیمی و… کاربرد دارند.

در یک تعریف ساده، پیچ استوانه‌ای است که شیارهایی مارپیچ آن را احاطه کرده‌اند. طراحی این شیارها با توجه به هدف تولید پیچ و مهره متفاوت و دارای زوایای گوناگونی است. به عنوان مثال اینکه پیچ قرار است چیزی را ببرد و یا حول یک محور وارد مهره شود؛ روی شکل این شیارها موثر است. به‌طور کلی شیارهای روی پیچ به شکل‌های مثلث، مربع، ذوزنقه و نیم‌دایره، ایجاد می‌شود.
همچنین مشخصه‌های اصلی تولید پیچ و مهره شامل قطر، طور و نوع کله پیچ است.

منظور از رده مقاومتی تولید پیچ و مهره، درجه سختی انواع پیچ و مهره است. این درجه با گریدهای 8.8، 10.9 و 12.9 مشخص شده است. از آنجا که متداول‌ترین کاربرد خرید پیچ و مهره نگهداری اشیا و قطعات مختلف یک وسیله در کنار یک‌دیگر است؛ مسئله رده مقاومتی اهمیت پیدا می‌کند.

البته مسئله مقاومت انواع پیچ و مهره به مواردی دیگری نیز مرتبط است. ساختار نوک و پایه انواع پیچ و مهره از آن جمله است. ممکن است پایه انواع پیچ و مهره به‌طور کامل و یا نیمه، رزوه شده باشد. فاصله میان هر شیار را گام پیچ می‌گویند.

همچنین مهم است که بدانید مقاومت تنها در برابر فشار مکانیکی نیست. بلکه مقاومت در برابر حرارت و موارد مشابه نیز اهمیت بالایی دارد. مثلا پیچ ها مشهور به پیچ کوره‌ای یا حرارتی، مقاومت و تحمل بالایی در برابر حرارت دارند.

انواع پیچ و مهره از آلیاژهای گوناگونی تولید می‌شوند؛ اما در خرید پیچ و مهره معمول‌ترین آلیاژهای مورد استفاده شامل فولاد، مس، استیل، برنج، چوب و پلاستیک است. در این میان فولاد به عنوان پرمصرف‌ترین آلیاژ در این صنعت شناخته می‌شود. فولاد مورد استفاده نیز انواع گوناگونی دارد که شامل فولادهای کم کربن، کربن متوسط، کربن بالا، فولاد ضد زنگ (استنلس استیل) است.
دقت کنید که جنس مواد اولیه در خرید پیچ و مهره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کیفیت و جنس مواد اولیه تاثیر زیادی بر نوع اتصالات و قیمت خرید پیچ و مهره دارد.

به‌طور کلی تراش انواع پیچ و مهره به روش‌های پیچ تراشی با دور معکوس، به کمک ساعت پیچ بری، تراش پیچ های داخلی برای مهره ها و رولینگ دو قرقره انجام می‌شود.
پیچ های داخلی که همان مهره ها می باشند از نظر دندانه بستگی به نوع دندانه پیچ خارجی دارد. برای اینکه یک مهره برای یک پیچ مشخص بسازیم, لازم است که ابتدا آن را به اندازه معینی با مته سوراخ نموده و یا با تراش، آن را به اصطلاح داخلی تراشی کنیم. برای این منظور بایستی قطر مته یا اندازه داخلی انواع پیچ و مهره را محاسبه کرده سپس به همان اندازه با مته سوراخ و یا داخل تراشی کنیم.
همچنین برای حرکت و چرخش مناسب انواع پیچ و مهره درون یک‌دیگر، درنظر گرفتن فضایی به نام فضای لقی از اهمیت بسیاری برخوردار است. در نظر گرفتن میزان فضای لقی از اهمیت بسیاری برخوردار است. اندازه درست این فضای لقی از شکست قلاویز هنگام قلاویزکاری و شرایط تحت فشار جلوگیری می‌کند.
تشخیص میزان مناسب فضای لقی و خرید پیچ و مهره یک کار تخصصی است که به موارد گوناگونی از جمله جنس انواع پیچ و مهره بستگی دارد.