Menu

چگونه پیچ و مهره پیچیده را جدا کنید

یکی از بزرگترین چالش‌ها هنگام جداسازی ماشین آلات یا تجهیزات برای ترمیم، تعمیر و یا حتی یک سرویس کلی، باز کردن پیچ و مهره پیچیده است. خراب‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که پیچ یا مهره‌ها در محل اتصالات دچار خوردگی می‌شوند. در اغلب موارد، این باعث خرابی پیچ می‌شود که ممکن است مجبور شوید آن را با سوراخکاری یا برشکاری از محل خود جدا کنید. ما حتی نمی‌خواهیم وارد این بحث شویم که وقتی مته یا دستگاه برش درون سوراخ دچار خرابی می‌شود چه اتفاقی می‌افتد! در این جا چند نکته و ترفند در مورد چگونگی باز کردن  انواع پیچ و مهره  را برای شما لیست کرده‌ایم.

از مقدار کمی روان کننده استفاده کنید

اگر پیچ مورد نظر شما پس از اعمال کمی فشار باز نشود، ابتدا بر روی پیچ و مهره کمی PB Blaster اسپری کنید. این موارد برای محصولاتی مناسب هستند که برای ورود به سطوح سفت و تنگ به روان کننده نیاز دارند. PB Blaster همچنین دارای روان کننده‌های نفوذی است، اما ویژگی انقباض ناشی از تغییرات درجه حرارت را می‌توانید به آن اضافه کنید.

این محصول، اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد، به طور قابل توجهی باعث خنک شدن و یا حتی انقباض پیچ می‌شود و منجر به باز شدن راحت‌تر آن می‌شود که امیدواریم نفوذ روان کننده و جداسازی خوردگی‌های موجود در اتصالات آن را تسهیل کند. معمولا این کار به اسپری بسیار زیادی نیاز دارد، اما وقتی این اتفاق بیفتد خواهید دید که ارزشش را دارد.

استفاده از نیروی ضربه برای باز کردن پیچ و مهره

چندین روش برای انجام این کار وجود دارد:

  • یک راهکار این است که با یک مته یا پانچ بر روی پیچ ضربه بزنید.
  • یک راهکار دیگر استفاده از یک آچار ضربه‌ای / تفنگی است و اعمال چند حرکت رو به جلو و معکوس بر روی آن است.

هر یک از این روش‌ها بر مبنای تئوری آزاد شدن پیوند خوردگی بین رشته‌ها با استفاده از ارتعاش یا ضربه استوار است.

حرارت دادن پیچ و مهره

هنگامی که شما یک فلز را حرارت می‌دهید و سرد می‌کنید دچار انبساط و انقباض می‌شود. با گرم کردن پیچ، به دلیل گرما منبسط می‌شود، و هنگامی که آن را سرد می‌کنید دچار انقباض می‌شود، بنابراین خوردگی بین رشته‌ها از بین می‌رود.

یک روش مشابه این است که منطقه پیرامون پیچ و مهره را حرارت دهید تا حفره‌ای که پیچ در آن قرار دارد گسترش یابد و کمی باز شود، بنابراین پیچ شل‌تر شده و به راحتی باز می‌شود.

استفاده از یک آچار ضربه‌ای / تفنگی در ابتدا می‌تواند به شما کمک کند چرا که در اثر ضربه ناشی از نیروی چکش، خوردگی‌ها از هم جدا شده و پیچ شل می‌شود. بعد از گرم کردن و ضربه زدن می‌توانید از روان کننده‌هایی مانند CRC Freeze-Off برای کمک به فرایند باز کردن پیچ استفاده کنید.

سوراخ کردن

این یک تلاش نهایی است. همچنین می‌توانید زمانی از این روش استفاده کنید که پیچ دچار خوردگی شده است. کاری که باید انجام دهید این است که با یک مته کوچک یک سوراخ ایجاد کنید و سپس کل مسیر قرارگیری پیچ را حفاری کنید. این روش همچنین با استفاده مواد شیمیایی قابل انجام است. این حفاری باعث حرارت دادن به پیچ می‌شود و همچنین حفره‌ای در پیچ ایجاد می‌کند، بنابراین وقتی می‌خواهید آن را باز کنید، ممکن است بیشتر منقبض شود.

من بارها تجربه کرده‌ام که حفاری پیچ به شما اجازه می‌دهد که پیچ را کاملا به راحتی درون سوراخ بچرخانید. در مواقع دیگر شما ممکن است نیاز به افزایش اندازه مته حفاری برای سوراخ کردن حفره داشته باشید تا حدی که فقط کمی کوچکتر از قطر پیچ باشد. در این مرحله، شما ممکن است قادر به دقت باز کردن پیچ و مهره و یا شکستن آن درون حفره باشید. سپس شما می‌توانید قطعات را استخراج و تمیز کنید که با استفاده از یک سری تجهیزات خاص قابل انجام است.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest