تولید کننده انواع پیچ و مهره شش گوش، استیل و فولادی، پیچ آلن و استاد بولت

چگونه پیچ و مهره پیچیده را جدا کنید؟

یکی از بزرگترین چالش‌ ها هنگام جداسازی قطعات ماشین آلات یا تجهیزات برای ترمیم، تعمیر و یا حتی یک سرویس کلی، باز کردن پیچ و مهره پیچیده در هم است. در اغلب موارد، زمانی که پیچ یا مهره‌ ها در محل اتصالات دچار خوردگی می‌شوند؛ دیگر امکان باز کردن آن‌ها از هم وجود ندارد و ممکن است که مجبور به سوراخ کاری یا برشکاری جهت جدا کردن پیچ و مهره‌ های پیچیده از محل خود شوید. در این متن، چند روش کارآمد در مورد چگونگی باز کردن  انواع پیچ و مهره  را برای شما لیست کرده‌ایم تا زمان مواجه با همچین مشکلی به راحتی آن را حل کنید.

حرارت دادن پیچ و مهره

هنگامی که شما یک فلز را حرارت می‌ دهید و آن را به اصطلاح، سرد می‌ کنید؛ قطعه دچار انبساط و انقباض می‌ شود. با گرم کردن، پیچ منبسط می‌ شود و هنگامی که آن را سرد می‌کنید، دچار انقباض می‌ شود؛ بنابراین خوردگی بین رشته‌ ها از بین می‌ رود. همچنین یک روش مشابه این است که منطقه پیرامون پیچ و مهره را حرارت دهید تا حفره‌ای که پیچ در آن قرار دارد گسترش یابد و کمی باز شود، بنابراین پیچ شل‌ تر شده و به راحتی باز می‌ شود.

کمک گرفتن از مقدار کمی روان کننده

اگر پیچ مورد نظر شما پس از اعمال کمی فشار، باز نشد؛ ابتدا بر روی پیچ و مهره کمی روان کننده PB Blaster اسپری کنید. این روش برای محصولاتی مناسب هستند که برای ورود به سطوح سفت به روان کننده نیاز دارند. PB Blaster همچنین دارای روان کننده‌ های نفوذی است، اما ویژگی انقباض ناشی از تغییرات درجه حرارت را می‌ توانید به آن اضافه کنید.

این محصول، اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد؛ به طور قابل توجهی باعث خنک شدن و یا حتی انقباض پیچ شده و منجر به باز شدن راحت‌تر آن می‌ شود که امیدواریم نفوذ روان کننده و جداسازی خوردگی‌ های موجود در اتصالات آن را تسهیل کند. معمولا این کار به اسپری بسیار زیادی نیاز دارد، اما وقتی پیچ و مهره باز شد؛ خواهید دید که ارزشش را دارد.

استفاده از نیروی ضربه برای باز کردن پیچ و مهره

چندین روش برای انجام این کار وجود دارد: راهکار اول این است که با یک مته یا پانچ بر روی پیچ ضربه بزنید و راهکار دیگر، استفاده از یک آچار ضربه‌ای / تفنگی است و اعمال چند حرکت رو به جلو و معکوس بر روی آن است. امکان دارد که استفاده از یک آچار ضربه‌ای یا تفنگی به شما کمکی نکند و تنها بر اثر ضربه ناشی از نیروی چکش، خوردگی‌ ها از هم جدا شده و پیچ شل ‌شود؛ در همچین شرایطی، بعد از گرم کردن و ضربه زدن می‌توانید از روان کننده‌ هایی مانند CRC Freeze-Off برای کمک به فرایند باز کردن قطعه استفاده کنید

نکته: هر یک از این روش‌ ها بر مبنای تئوری آزاد شدن پیوند خوردگی بین رشته‌ ها با استفاده از ارتعاش یا ضربه استوار است.

سوراخ کردن پیچ و مهره

این آخرین روش پیشنهادی و تلاش نهایی است. زمانی می‌توانید از این روش استفاده کنید که پیچ دچار خوردگی شده باشد. کاری که باید انجام دهید این است که با یک مته کوچک، یک سوراخ ایجاد کنید و سپس کل مسیر قرارگیری پیچ را حفاری کنید (این روش همچنین با استفاده از مواد شیمیایی هم قابل انجام است). این حفاری باعث حرارت دادن به پیچ شده و حفره‌ ای در آن ایجاد می‌کند؛ بنابراین وقتی می‌ خواهید که آن را باز کنید، ممکن است که قطعه بیشتر منقبض شود.

فراموش نکنید که حفاری پیچ به شما اجازه می‌ دهد تا پیچ را کاملا و به راحتی درون سوراخ بچرخانید. در مواقع دیگر شما ممکن است که نیاز به افزایش اندازه مته حفاری برای سوراخ کردن حفره داشته باشید تا حدی که فقط کمی کوچکتر از قطر پیچ باشد. در این مرحله، شما ممکن است که قادر به دقت باز کردن پیچ و مهره و یا شکستن آن درون حفره باشید. سپس شما می‌توانید قطعات را استخراج و تمیز کنید که با استفاده از یک سری تجهیزات خاص قابل انجام است.

فیسبوک
تویتر
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *