تفاوت پرچ و پیچ و مهره در چیست؟

پیچ و پرچ دو گزینه متفاوت جهت برقراری اتصال بین تجهیزات و ماشین‌ها است؛ کاربرد و عملکرد آن‌ها می‌تواند در شرایط مختلف بسیار متفاوت باشد. برخی مواقع استفاده از پیچ و در برخی دیگر استفاده از پرچ پیشنهاد می‌شود. هر دو قطعاتی بسیار مفید هستند و برای بیشتر کارگران در صنعت، قطعاتی استاندارد به شمار می‌روند؛ با این وجود تفاوت‌هایی هم دارند و هنگامی که می‌دانید به دنبال چه چیزی هستید، می‌توانید به راحتی آنها را شناسایی کنید. آشنایی با مزایا و کاربرد این دو قطعه به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را برای اتصالات خود داشته باشید، پس در ادامه با ما همراه باشید.

 پرچ یا پیچ و مهره

پرچ‌ها مزایای زیادی نسبت به پیچ‌های رزوه‌دار ارائه می‌دهند. آن‌ها هنگام قرار گرفتن در معرض لرزش، شل نمی‌شوند و اتصالاتی با طول گیرداری کوتاه ارائه ‌می‌دهند. همچنین در مقایسه با پیچ‌های رزوه‌دار، نصب و جداسازی آن‌ها سخت و وقت گیر است و میزان بارگذاری محدودی را پشتیبانی می‌کنند.

از طرفی ایمن کردن پیچ‌های رزوه‌دار با واشرها می‌تواند، مقاومت در برابر لرزش را تضمین کند و همچنین باعث می‌شود که  اتصالات با طول گیرداری کوتاه‌تری ایمن شوند. انواع مختلف پیچ‌ها را می‌توانید برای مصارف مختلف استفاده کنید، مانند پیچ‌های کبریتی، پیچ آلن و پیچ‌ استاد بولت و غیره. حال بهتر است به این دو اتصال دهنده به صورت جداگانه بپردازیم تا تفاوت میان آن‌ها بیشتر مشخص شود.

نکته مهم: اطمینان از داشتن ابزار مناسب برای انجام کار قبل از شروع عملیات ضروری است. این نکته باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می‌شود.  

نکات مثبت و منفی پیچ و مهره‌ها

  • میزان بارگذاری بسیار زیاد به سادگی با چرخاندن پیچ و مهره قابل پشتیبانی است.
  • نصب پیچ روی سوراخ، نیازمند دسترسی به هر دو طرف پیچ است؛ اما این مشکل با استفاده از طراحی سوراخ تخت قابل رفع خواهد بود و با استفاده از ابزار آلات معمول دستی، قابل نصب هستند.
  • در حالی که پیچ‌های استاندارد رزوه‌دار در معرض لرزش‌های شدید شل می‌شوند؛ اما با استفاده از واشرها این مشکل قابل حل است و با استفاده از ابزار استاندارد به راحتی و به سرعت قابل جداسازی هستند و می‌توانید از قطعات آن مجددا استفاده کنید تا استفاده از آنها ساده و سریع است.

نکات مثبت و منفی انواع پرچ

  • از آنجایی که پرچ‌ها رزوه ندارند؛ میزان بار گیرداری بسیار محدودی را پشتیبانی می‌کنند.
  • آنها فقط از یک طرف قابل نصب هستند و در مواردی که دسترسی محدود است گزینه‌ای ایده‌آل هستند.
  • باید از ابزار آلات ویژه‌ای برای نصب پرچ استفاده شود.
  • پرچ‌ها در معرض لرزش‌های پیچشی شل نمی‌شوند؛ باید برش داده شوند و قابلیت استفاده مجدد نخواهند داشت.
  • به طور معمول استفاده از اتصالات پرچی در سازه‌های فولادی کاربرد دارد. اما امروزه کیت‌های HV/HR جایگزین آن‌ها شده‌اند که نیازی به ابزارآلات خاص ندارند.

 

 

0 0 رای
رتبه بندی
به اشتراک گذاری بر روی facebook
Facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
Google+
به اشتراک گذاری بر روی twitter
Twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
LinkedIn
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
Pinterest
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات