Menu

آچار آلن و تورکس ستاره‌ای برای چه مواردی استفاده می‌شوند؟

از آچار آلن و تورکس (Torx) ستاره‌ای شش ضلعی برای چرخاندن اتصال‌دهنده‌های مربوطه مانند پیچ‌​​های دارای حفره شش ضلعی استفاده می‌شود. این اتصال‌دهنده‌ها (پیچ‌ها) در کاربردهای خاص دارای مزایایی هستند. از آنجایی که هیچ گوشه بیرونی در سر پیچ‌ آلن و تورکس ستاره‌ای وجود ندارد، برای پیچاندن آنها به هیچ فضایی برای چرخش آچار احتیاجی نیست. آچار در بالای پیچ قرار می‌گیرد و می‌توان پیچ را سفت و یا شل کرد. همان طور که آچارهای آلن به جای اطراف آن در بالا و داخل پیچ قرار می‌گیرند، از این پیچ‌ها می‌توان در فضاهای تنگ استفاده کرد. این مزیت آنها را قادر می‌سازد تا در قسمت‌های داخلی دستگاه‌ها و یا ماشین‌آلات با حداقل جا قرار گیرند.

انواع آچار آلن و تورکس ستاره‌ای همچنین می‌توانند همان نیرویی که برای سفت شدن پیچ نیاز است را تامین کنند و در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. این آچارها اندازه‌های مختلفی دارند و می‌توان بنا به کاربرد، طول سر بلند آنها را بیشتر در نظر گرفت. این آچارهای بلند را برخی از کارخانه‌های سازنده دستگاه‌هایی که از این پیچ‌ها استفاده می‌کنند، در کنار آن ارائه می‌دهند. با استفاده از این آچارها می‌توان پیچ‌هایی که در جاهای دور از دسترس قرار دارند را شل و یا سفت کرد.

پیچ‌های آلن و تورکس ستاره‌ای به خاطر این که آچار داخل سر آنها قرار می‌گیرد، با کمترین ساییدگی سر آنها، برای دفعات زیادی قابلیت شل و سفت شدن دارند. البته در برخی از مواقع مواد زائد می‌توانند داخل حفره پیچ وارد شده و مانع از وارد شدن آچار به داخل پیچ شود. نمونه‌های رایج در مورد استفاده از آچارهای آلن و تورکس ستاره‌ای، در برخی از دوچرخه‌ها، اتومبیل‌ها، مبلمان و تجهیزات الکترونیکی است.

برای خرید پیچ و مهره می‌توانید با شرکت دیاکو گستر پیچ کار در ارتباط باشید.

 

چرا از اتصال‌دهنده‌ها و آچار آلن و تورکس ستاره‌ای به جای اتصال‌دهنده‌های دیگر استفاده می‌شود؟

برای به دست آوردن گشتاور بیشتر، می‌توان از این نوع از اتصال‌دهنده استفاده کرد. آچار آلن و تورکس ستاره‌ای نسبت به بسیاری دیگر از ابزارهای اتصال‌دهنده و چرخشی، توانایی ایجاد گشتاور بیشتری دارند. این امر به دلیل تعداد بیشتر نقاط تماس بین این نوع آچار و اتصال‌دهنده است و زاویه این نقاط تماس نزدیک به 90 درجه بوده و نسبت به سایر طراحی ابزارهای چرخشی، توانایی ایجاد گشتاور بیشتر وجود دارد. این طراحی، بیرون آمدن آچار از پیچ را کاهش می‌دهد و به سفت شدن آسان اتصال‌دهنده کمک می‌کند.

همچنین عامل گشتاور اضافی مرتبط با این نوع از آچار به این دلیل است که می‌توان از پیچ‌های دارای سرهای کوچک‌تر و سبک‌تر در جاهایی استفاده کرد که به تنظیم خاص گشتاور نیاز باشد. اتصال‌دهنده‌های آلن و تورکس ستاره‌ای مدتها است که در صنایع هوافضا و الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرند و به طور فزاینده‌ای در صنایع خودروسازی و دیگر صنایع رایج هستند.

گشتاور چیست؟

گشتاور عاملی است که باعث حرکت و یا چرخش جسم می‌شود. این را می‌توان با ضرب نیرو در طول طول اهرمی که برای اعمال آن استفاده می‌شود، محاسبه کرد. گشتاور را می‌توان در نیوتن متر (Nm) یا پوند در فوت (lb-ft) محاسبه کرد.

استفاده از اتصال‌دهنده‌های آلن و تورکس ستاره‌ای

این نوع از اتصال‌دهنده‌ها در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند و می‌توان از آنها در بسیاری از وسایل استفاده کرد. با استفاده از آچار آلن و تورکس ستاره‌ای می‌توان در جاهای بسیار تنگ به این نوع از پیچ‌ها دسترسی داشت و به خاطر شکل 90 درجه‌ای که این نوع از آچارها دارند، می‌توان گشتاور مناسبی را ایجاد کرد. در هر جایی که فضای کافی برای چرخش آچار وجود نداشته باشد، می‌توان از اتصال‌دهنده‌های آلن و تورکس ستاره‌ای استفاده کرد.

برای تهیه انواع اتصال‌دهنده‌ها می‌توانید با ما تماس بگیرید تا انواع اتصال‌دهنده از مواد اولیه مرغوب را ارائه دهیم.

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest