تولید کننده انواع پیچ و مهره شش گوش، استیل و فولادی، پیچ آلن و استاد بولت

آچار آلن و تورکس ستاره‌ ای برای چه مواردی استفاده می‌ شوند؟

از آچار آلن و تورکس (Torx) ستاره‌ای شش ضلعی برای چرخاندن اتصال‌ دهنده‌ های مربوطه مانند پیچ‌ ​​های دارای حفره شش ضلعی استفاده می‌شود. این اتصال‌ دهنده‌ ها (پیچ‌ ها) در کاربردهای خاص دارای مزایایی هستند. از آنجایی که هیچ گوشه بیرونی در سر پیچ‌ آلن و تورکس ستاره‌ای وجود ندارد، برای پیچاندن آنها به هیچ فضایی برای چرخش آچار احتیاجی نیست.

آچار در بالای پیچ قرار می‌گیرد و می‌توان پیچ را سفت و یا شل کرد. همان طور که آچارهای آلن به جای اطراف آن در بالا و داخل پیچ قرار می‌گیرند، از این پیچ‌ها می‌توان در فضاهای تنگ استفاده کرد. این مزیت آنها را قادر می‌سازد تا در قسمت‌ های داخلی دستگاه‌ ها و یا ماشین‌ آلات با حداقل جا قرار گیرند.

ویژگی‌ های آچار تورکس و آلن

انواع آچار آلن و تورکس ستاره‌ ای همچنین می‌توانند همان نیرویی که برای سفت شدن پیچ نیاز است را تامین کنند و در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. این آچارها اندازه‌های مختلفی دارند و می‌توان بنا به کاربرد، طول سر بلند آنها را بیشتر در نظر گرفت.

این آچارهای بلند را برخی از کارخانه‌های سازنده دستگاه‌ هایی که از این پیچ‌ ها استفاده می‌کنند، در کنار آن ارائه می‌ دهند. با استفاده از این آچارها می‌توان پیچ‌ هایی که در جاهای دور از دسترس قرار دارند را شل و یا سفت کرد.

پیچ‌ های آلن و تورکس ستاره‌ای به خاطر این که آچار داخل سر آنها قرار می‌ گیرد، با کمترین ساییدگی سر آنها، برای دفعات زیادی قابلیت شل و سفت شدن دارند. البته در برخی از مواقع مواد زائد می‌توانند داخل حفره پیچ وارد شده و مانع از وارد شدن آچار به داخل پیچ شود. نمونه‌ های رایج در مورد استفاده از آچارهای آلن و تورکس ستاره‌ای، در برخی از دوچرخه‌ ها، اتومبیل‌ ها، مبلمان و تجهیزات الکترونیکی است.

 

چرا از اتصال‌ دهنده‌ ها و آچار آلن و تورکس ستاره‌ای به جای اتصال‌ دهنده‌ های دیگر استفاده می‌شود؟

برای به دست آوردن گشتاور بیشتر، می‌توان از این نوع از اتصال‌ دهنده استفاده کرد. آچار آلن و تورکس ستاره‌ای نسبت به بسیاری دیگر از ابزارهای اتصال‌ دهنده و چرخشی، توانایی ایجاد گشتاور بیشتری دارند. این امر به دلیل تعداد بیشتر نقاط تماس بین این نوع آچار و اتصال‌ دهنده است و زاویه این نقاط تماس نزدیک به 90 درجه بوده و نسبت به سایر طراحی ابزارهای چرخشی، توانایی ایجاد گشتاور بیشتر وجود دارد. این طراحی، بیرون آمدن آچار از پیچ را کاهش می‌دهد و به سفت شدن آسان اتصال‌دهنده کمک می‌کند.

همچنین عامل گشتاور اضافی مرتبط با این نوع از آچار به این دلیل است که می‌توان از پیچ‌ های دارای سرهای کوچک‌ تر و سبک‌ تر در جاهایی استفاده کرد که به تنظیم خاص گشتاور نیاز باشد. اتصال‌ دهنده‌ های آلن و تورکس ستاره‌ای مدتها است که در صنایع هوافضا و الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرند و به طور فزاینده‌ای در صنایع خودروسازی و دیگر صنایع رایج هستند.

استفاده از اتصال‌دهنده‌ های آلن و تورکس ستاره‌ای

این نوع از اتصال‌دهنده‌ها در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند و می‌توان از آنها در بسیاری از وسایل استفاده کرد. با استفاده از آچار آلن و تورکس ستاره‌ای می‌توان در جاهای بسیار تنگ به این نوع از پیچ‌ ها دسترسی داشت و به خاطر شکل 90 درجه‌ای که این نوع از آچارها دارند، می‌ توان گشتاور مناسبی را ایجاد کرد. در هر جایی که فضای کافی برای چرخش آچار وجود نداشته باشد، می‌توان از اتصال‌ دهنده‌ های آلن و تورکس ستاره‌ای استفاده کرد.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

فیسبوک
تویتر
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *