Menu

تفاوت بین پیچ و مهره‌ها و پیچ‌های خودکار و پیچ‌های تمام رزوه

پیچ و مهره‌ها و پیچ‌های خودکار و پیچ‌های تمام رزوه در صنعت تولید، کاربرد زیادی دارند. اگر چه در ظاهر مشابه یکدیگر هستند، با این حال، هر یک از آنها در صنعت با هدف منحصر به فرد خود تولید می‌شوند و دارای ویژگی‌های خاصی هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت‌های ظریف بین پیچ و مهره‌ها و پیچ‌های خودکار و پیچ‌های تمام رزوه و این که کدام یک از انواع پیچ و مهره برای برنامه شما مناسب است، ادامه مطلب را بخوانید.

براساس کتابچه راهنمای ماشین آلات، تفاوت اصلی بین پیچ و مهره و پیچ‌های خودکار در هدف آنها نهفته است. در حالی که همیشه در این قاعده استثنائاتی وجود دارد، معمولا از پیچ و مهره‌ها برای اتصال دو یا چند جزء متفاوت استفاده می‌شود. در صورت استفاده از مهره، پیچ در جای خود ثابت خواهد ماند. بنابراین، نگه داشتن دو یا چند جزء در کنار هم و ایجاد یک اتصال مقاوم برای رسیدن به هدف مورد نظر، امکان‌پذیر خواهد بود. از طرف دیگر، پیچ‌های خودکار در تمام طول خود دارای رزوه هستند و می‌توانند به داخل جسم نفوذ کنند. در زمان استفاده از پیچ‌های خودکار لزوما نباید قطعات یا اجزای استفاده شده قلاویز شده باشند و جسمی که پیچ وارد آن می‌شود رزوه خورده باشد، زیرا حرکت پیچ باعث می‌شود تا در داخل جسم رزوه ایجاد شود.
 

کاربردهای پیچ و مهره‌ها و پیچ‌های خودکار و پیچ‌های تمام رزوه

همان طور که در ویکی پدیا توضیح داده شده، پیچ و مهره‌ها معمولا برای ایجاد اتصالات پیچ‌دار مورد استفاده قرار می‌گیرند، که ترکیبی از مهره و پیچ با یک نیروی مناسب باعث سفت شدن آنها شده و این نیرو توسط یک آچار ایجاد می‌شود. به همین دلیل بسیاری از پیچ و مهره‌ها دارای سرهای مختلفی هستند که آچار بتواند آنها را حرکت دهد.

برای پیچ‌های خودکار معمولا از پیچ‌گوشتی برای سفت و یا شل کردن آنها استفاده می‌شود و در صورتی که از این پیچ‌ها برای سفت کردن جسمی در دیوار و یا یک سطح بتنی استفاده شود، نیاز به رولپلاک خواهد بود. رولپلاک باعث ایجاد یک اتصال قوی‌تر می‌شود و می‌تواند باعث کارکرد موثر‌تر پیچ خودکار شود. به طور کلی در پیچ و مهره‌ها ایجاد مقاومت توسط پیچ و مهره ایجاد می‌شود، در صورتی که در پیچ‌های خودکار، پیچ باید بتواند مقاومت کافی را ایجاد کند و برای بالا بردن مقاومت در جاهایی مانند دیوارها و جاهایی که پیچ باید داخل بتن فرو رود می‌توان از رولپلاک استفاده کرد.

اگر همه این موارد خیلی گیج کننده به نظر برسد، تعریف دیگری از پیچ و مهره وجود دارد، آنها یک اتصال‌دهنده هستند که در داخل سوراخی که قبلا ایجاد شده است قرار می‌گیرند و معمولا پیچ با یک مهره سفت می‌شود و این نوع از پیچ نمی‌تواند در داخل جسم نفوذ کند. پیچ‌های خودکار می‌توانند در داخل جسم نفوذ کنند و نیازی ندارند تا جسم رزوه شود. پیچ‌ها به طور معمول با پیچاندن و چرخاندن سر آنها با گشتاور محکم می‌شوند.

و نکته آخر، پیچ‌های تمام رزوه یک میله فلزی یا شافت هستند که رزوه در دو طرف و در تمامی طول خود دارند. اکثر پیچ‌های تمام رزوه طولانی هستند، اگر چه اندازه آنها بسته به هدف و کاربرد مورد نظر متفاوت است. پیچ‌های تمام رزوه سر ندارند که بتوان با استفاده از آن پیچ را سفت کرد.

چه پیچ و مهره‌ها و پیچ‌های خودکار و یا پیچ‌های تمام رزوه معمولا از چند فلز مختلف ساخته می‌شوند. این فلزها شامل فولاد کربن، فولاد ضد زنگ، برنج، آلیاژ نیکل و آلیاژ آلومینیوم هستند. تولیدکنندگان باید از فلزات بسیار با کیفیت استفاده کنند تا خطر ترک خوردگی، زنگ‌زدگی و سایر آسیب‌ها را کاهش دهند، زیرا چنین صدماتی می‌تواند برای اجزایی که در آن استفاده می‌شود فاجعه بار باشند.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest