تولید کننده انواع پیچ و مهره شش گوش، استیل و فولادی، پیچ آلن و استاد بولت

تفاوت پیچ و مهره فولاد گالوانیزه و ضد زنگ

اگر تاکنون پیچ و مهره خریده باشید، احتمالا متوجه شدید که برخی از 100٪ فولاد ضد زنگ ساخته شدند؛ در حالی که جنس برخی دیگر از فولاد گالوانیزه است. از آنجایی که هر دو از جنس فولاد هستند، تشخیص تفاوت بین آن‌ها کمی دشوار است. از طرفی هم هر دو در ظاهر یک شکل هستند و تقریبا، یکسان عمل می‌کنند. سوال مهمی که این میان مطرح می‌شود این است که تفاوت بین انواع پیچ و مهره فولاد ضد زنگ و فولاد گالوانیزه چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا پاسخگوی این سوال باشیم.

اهمیت ماده کروم در فولاد ضد زنگ

اصطلاح استیل ضد زنگ برای توصیف پیچ و مهره‌ های فولادی که با حداقل 10٪ کروم مخلوط شدند، به کار می‌ رود. افزودن کروم به عنوان یک آلیاژ به محافظت در برابر زنگ‌ زدگی و خوردگی اتصال‌ دهنده‌ ها کمک بسیاری می‌ کند. در حالی که اتصال‌ دهنده‌ هایی که از فولاد ضد زنگ ساخته شدند، از نظر فنی در برابر زنگ‌ زدگی مصون نیستند؛ اما مطمئنا مقاومت بالاتری نسبت به پیچ و مهره‌ هایی ساخته شده با فولاد خالص دارد.

به همین دلیل است که اغلب از فولاد ضد زنگ برای اتصالات‌ دهنده‌ ها و پیچ و مهره‌ هایی که در محیط‌ های خارجی استفاده می‌شوند و رطوبت زیادی در آن محیط‌ ها وجود دارد، استفاده می‌ شود.

اهمیت روکش روی در فولاد گالوانیزه

از طرف دیگر فولاد گالوانیزه نوعی از فولاد است که یک لایه از فلز روی بر آن روکش شده است. تقریبا مانند همتای خود، استفاده از فولاد گالوانیزه در ساخت پیچ و مهره نیز با هدف محافظت اتصال‌ دهنده در برابر زنگ‌ زدگی و خوردگی خواهد بود. روی به عنوان مانع و ایجاد محافظت در برابر فولاد و جلوگیری از واکنش رطوبت هوا با فولاد به کار می‌ رود و از زنگ زدگی محافظت می‌ کند.

فولاد ضد زنگ یا فولاد گالوانیزه؟

شاید می‌ خواهید بدانید که کدام نوع از پیچ و مهره بهترین عملکرد را دارد. هر دو آن‌ها، جوانب مثبت و منفی مخصوص به خود را دارند. از نظر قیمت، به طور معمول با تحقیقات در بازار خواهید یافت که فولاد گالوانیزه، ارزان‌تر بوده و به راحتی در دسترس است. این امر باعث می‌شود که برای مصرف‌ کنندگان و شرکت‌ ها که به دنبال صرفه‌ جویی در بودجه هستند، یک انتخاب جذاب باشد.

در حالی که پیچ و مهره ساخته شده از فولاد گالوانیزه ارزان‌ تر است، اما اتصال‌ دهنده‌ های ساخته شده از فولاد ضد زنگ قوی‌ تر هستند. استحکام فولاد ضد زنگ به دلیل این که حاوی کروم است؛ نسبت به فولاد پوشیده از روی، قوی‌تر و بادوام‌ تر است.

انتخاب بر اساس محیط آب و هوایی

فولاد ضد زنگ و فولاد گالوانیزه هدف مشترکی برای محافظت در برابر زنگ زدگی و خوردگی را پشتیبانی می‌ کنند. لازم به ذکر است، هنگامی که فلز در معرض رطوبت باشد، خطر زنگ زدگی وجود دارد؛ اما انتخاب هر یک از این فلزات خطر بروز خوردگی را به شدت کاهش می‌ دهد.

البته باید نسبت به کاربرد، نوع پیچ و مهره را انتخاب کنید. هر نوع از اتصال‌ دهنده باید الزامات مخصوص به محیط کار را رعایت کند. پیچ و مهره‌ ای که روکش گالوانیزه دارد، در صورتی که در محیطی مورد استفاده قرار بگیرد که احتمال سایش وجود داشته باشد؛ در صورتی که پوشش آنها از بین برود، نمی‌ توانند به خوبی در برابر زنگ‌ زدگی مقاومت کنند.

اما انواع پیچ و مهره‌ های ساخته شده از فولاد ضد زنگ، در اثر خراش و یا سایش همچنان قابلیت ضد زنگ بودن را حفظ می‌کنند. این خاصیت به دلیل این است که کروم با فولاد ترکیب شده و آلیاژی متفاوت ایجاد شده است. حتی اگر اتصال‌ دهنده دچار سایش شود نیز خاصیت ضد زنگ بودن خود را حفظ می‌ کند.

فیسبوک
تویتر
لینکدین

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *