تولید کننده انواع پیچ و مهره شش گوش، استیل و فولادی، پیچ آلن و استاد بولت

اجزای آچارهای Torx و آلن کدامند؟

اجزای آچارهای شش ضلعی آلن و Torx تقریبا یکسان هستند؛ تنها تفاوت آن‌ ها در ظاهر انتهایی‌ شان است. نکته جالب در خصوص این نوع آچارها این است که از بازوی طولانی و کوتاه یک آچار آلن یا Torx می‌توان برای چرخاندن پیچ‌ ها استفاده کرد. انتخاب هر کدام از این بخش‌ های آچار به استفاده شما و به میزان گشتاور مورد نظر برای استفاده و فضای دسترسی به پیچ و مهره بستگی دارد. در ادامه با این اجزاها به صورت جداگانه آشنا خواهیم شد.

بازوی بلند

آچارهای آلن و trox دارای یک بازوی بلند هستند. از آن برای دستیابی بیشتر به شکاف‌ های روی قطعه کار یا دسترسی به اتصال‌ دهنده استفاده می‌شود. طول این بازوی بلند در آچارهای مختلف، متفاوت است و برخی از آن‌ ها، بسیار طولانی هستند. همچنین آچارهای دسته T نیز هم بازوی بلندی دارند.

بازوی کوتاه

یک بخش دیگر آچار trox و آلن، بازوی کوتاه است. برخی از آچارهای دسته T نیز دارای یک بازوی کوتاه هستند که فقط کمی از دسته بیرون زده‌اند. آچارهایی که در دسته جمع می‌شوند و دارای تعداد زیادی آچار هستند؛ این بازوی کوتاه را ندارند.

زمانی از بازوهای کوتاه استفاده می‌شود که فضای کافی وجود داشته باشد و دسترسی در اطراف اتصال‌ دهنده به اندازه کافی بوده و مشکلی وجود نداشته باشد. این امر باعث می‌شود از بازوی بلند به عنوان دسته استفاده شود و در این حالت، گشتاور مورد نظر برای چرخاندن پیچ افزایش پیدا می‌کند.

انتهای توپی شکل

تمام آچارهای شش ضلعی آلن و Torx دارای انتهای توپی شکل نیستند. آنها معمولا در کلیدهای استاندارد مشاهده می‌شوند و مجموعه‌ های ارزان قیمت اغلب آنها را ندارند. در این آچارها، انتهای توپی شکل به جای پایان ساده و برش مستقیم، دارای انتهای گرد به همراه شافت هستند. انتهای توپی شکل بیشتر در انتهای بازوی بلند دیده می‌شود، اگر چه می‌ توان آن را در بازوی کوتاه برخی از این آچارها یافت.

انتهای توپی شکل اجازه می‌دهد تا آچار شش ضلعی آلن و Torx در یک سر، با زاویه در یک سر پیچ قرار بگیرد و هنوز هم بتواند پیچ را شل و سفت کند. این ویژگی می‌تواند به شما در دستیابی به پیچ‌ هایی با دسترسی سخت کمک کند.

انواع آچارهای آلن و trox

آچارهای مذکور دارای انواع مختلفی هستند که هر یک ویژگی خاص خود را دارند. همچنین قیمت آن‌ها با هم متفاوت است.

آچارهای شش ضلعی آلن و Torx با دسته T شکل

انواع آچار شش ضلعی آلن و Torx با دسته T شکل، چسبندگی بیشتری دارند و در برخی موارد ممکن است شما را قادر به استفاده از گشتاور بیشتری به خصوص در هنگام استفاده از بازوی بلند برای چرخاندن یک پیچ می‌کند.

آچارهای تاشو در دسته

آچارهای تاشو فقط در انواع آلن و Torx وجود دارند. تمام آچارهای موجود در ستون‌ های تاشو، بدون بازوهای کوتاه بوده و این بازوهای کوتاه هستند که در قسمت نگهدارنده قرار می‌گیرند. دسته به عنوان بازو عمل می‌کند و می‌ توانید با استفاده از دسته، گشتاور بیشتری ایجاد کنید. هر چه آچار نسبت به دسته دارای زاویه‌ ای نزدیک‌ تر به 90 درجه باشد، گشتاور بیشتری می‌توانید اعمال کنید، در حالی که با قرار دادن دسته آن در زاویه حدود 180 درجه، این امکان را به شما می‌ دهد تا سریع‌ تر بتوانید پیچ را بچرخانید.

آچار آلن با دسته نگهدارنده

معمولا مجموعه‌ های آچار آلن و Torx تاشو دارای دسته نگهدارنده هستند. می‌توان از دسته برای ایجاد گشتاور بیشتر استفاده کرد و پیچ را با استفاده از آن سفت و شل کرد. معمولا اندازه‌ های مختلف این نوع از آچارهای شش ضلعی آلن و Torx در این دسته نگهدارنده قرار داده می‌شوند. آچارها به گونه‌ای هستند که در دسته جای می‌گیرند.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

فیسبوک
تویتر
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *