تولید کننده انواع پیچ و مهره شش گوش، استیل و فولادی، پیچ آلن و استاد بولت

آشنایی با انواع پیچ گوشتی

انواع پیچ گوشتی‌ ابزارهای دستی مفید و کار آمدی هستند که وجودشان در هر خانه‌ ای ضروری است. این ابزار کاربردی، اندازه‌ ها و اشکال مختلفی دارد که هر کدام، مختص کاری ساخته‌ شده‌ اند. به یاد داشته باشید که هنگام خرید پیچ و مهره باید پیچ گوشتی مناسب با آن را هم تهیه کنید؛ زیرا انتخاب نادرست و استفاده از پیچ گوشتی نامناسب، رابطه مستقیمی با کاهش عمر پیچ‌ ها دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با انواع این ابزار دستی آشنا کنیم.

تاریخچه‌ پیچ گوشتی

ابزار پیچ گوشتی که احتمالا، واژه درست آن پیچ گشتی یا چرخان (به علت کارکردی که دارد) است، در سال‌ های بعد از 1800 میلادی ساخته شد و تا به امروز از آن برای باز کردن انواع پیچ استفاده می‌شود.

کاربرد انواع پیچ گوشتی

اگر به دنیای این ابزار کاربردی وارد شوید با انواع، اندازه‌ ها، سایزها و جنس‌ های متفاوتی مواجه می‌شوید که هرکدام،کاربرد خاص خود را دارند. برای همین لازم است، پیش از خرید آن با اندازه‌ ی استاندارد پیچ گوشتی، سایز بندی پیچ گوشتی و کاربردهای آن آشنا شوید.

برای مثال برخی از آن‌ها برای کارهای ظریف، همچون پیچ و مهره‌ های ساعت مناسب هستند و برخی برای ماشین‌ آلات بزرگ. پس با مطالعه و دقت انتخاب کنید.

آشنایی با انواع پیچ گوشتی

آشنایی با اسم انواع پیچ گوشتی و کاربرد آن به ما کمک زیادی می‌کند تا آنچه را که واقعا نیاز داریم؛ تهیه کنیم و همچنین امنیت قطعاتی درگیر با آن را افزایش دهیم. بنابراین در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با انواع آن در بازار آشنا کنیم.

  1. پیچ گوشتی آچارخور

هر زمانی که زور دست برای باز کردن پیچ‌ ها کفایت نکند؛ پیچ گوشتی آچارخور به کمک ما می‌آید. یکی از مزایای ابزار مورد نظر، این است که بخاطر داشتن زائده‌ ای در محل اتصال میله به بدنه، می‌توان یک آچار دور آن‌ قرار داد.

برای همین، اگر با پیچ سفت و سختی سر و کار داشتید؛ پیچ گوشتی آچارخور برای سفت کردن آن به دادتان خواهد رسید. به علاوه امکان اتصال آچار باعث می‌شود در فضاهایی که دست رد نمی‌شود؛ آچار نقش دست کمکی را ایفا کرده و فشار لازم را وارد کند.

  1. پیچ گوشتی چهارسو

یکی دیگر از انواع این ابزار دستی مهم، پیچ گوشتی چهارسو است که بیشترین کاربردش در باز و بسته کردن پیچ‌ های چهارسو است. نوع چهارسو توسط فیلیپز و فریرسون اختراع شد تا امکان کنترل بیشتری روی پیچ برای کاربر فراهم و مانع سر خوردن آن در داخل پیچ شوند.

شکل پیچ گوشتی چهارسو شبیه علامت مثبت است و نوک آن نیز چهار پر است. این ابزار کاربردی در کارهای ظریفی همچون طلاسازی تا کار با ماشین‌ آلات سنگین کاربرد دارند. همچنین اندازه‌ ی آن از شماره‌ ی صفر تا چهار متغیر است.

  1. پیچ گوشتی دو سو

این شما و این هم ساده‌ ترین نوع، پیچ گوشتی دو سو که نام دیگر آن، پیچ گوشتی تخت است که برای پیچاندن انواع پیچ‌ های معمولی به کار می‌رود. یکی از مزایای نوع دو سو این است که چون سری آن، طول بیشتری دارد؛ داخل سوراخ‌ هایی که تنها به اندازه‌ ی سر پیچ گوشتی عرض دارند به راحتی فرو رفته و خراشی به بدنه وارد نمی‌کند.

  1. پیچ گوشتی ساعتی

همانطور که از نامش پیدا است؛ پیچ گوشتی ساعتی، یکی از انواعی است که بخاطر سری بسیار ریز و کوچک خود برای کارهای ظریف همچون کار با ساعت و پیچ‌های ریز مفید است.

این ابزار، چون به سختی در دست نگه داشته می‌شود؛ اینگونه طراحی شده که معمولا بخش انتهایی آن در خلاف جهت پیچ، جدا از بدنه می‌چرخد و این امکان را فراهم می‌کند که بدون نیاز به فشار زیاد روی پیچ و چرخاندن کامل مچ دست، بتوان پیچ را باز کرد.

  1. پیچ گوشتی ضربه خور

اگر می‌خواهید، ابزاری داشته باشید که بتوانید به راحتی با چکش یا هر جسم سخت دیگری به آن بکوبید؛ پس پیچ گوشتی ضربه خور یا چکش خور مناسب کار شما است.

در انتهای این ابزار، قطعه‌ آهنی تختی قرار گرفته که به میله‌ پیچ گوشتی وصل است و شما می‌توانید، هر چقدر که بخواهید با تمام قوا به آن ضربه بزنید. یادتان باشد هنگام خرید پیچ گوشتی ضربه خور دقت کنید؛ پیچ گوشتی فقط دارای تشتک نباشد و داخل بدنه‌ آن هم آلیاژ فولادی داشته باشد.

  1. پیچ گوشتی موبایلی

درست است که اولین نوع پیچ گوشتی‌ ها، چند صد سال پیش به بازار آمدند؛ اما با پیشرفت تکنولوژی به‌روزتر هم شدند. پیچ گوشتی موبایلی هم یکی از آن‎‌ها است؛ این ابزار که در تعمیرات موبایل کاربرد دارد، جهت تعمیر انواع برندهای تلفن همراه مناسب هستند.

  1. پیچ گوشتی مثلثی

پیچ گوشتی‌ های مثلثی یکجور ابزار خاص هستند که برای باز کردن پیچ‌ های مشخص و خاص بکار می‌روند.

  1. پیچ گوشتی دوشاخ

این نوع همانطور که از نامش پیداست دارای دو شاخ است. این ابزار از انواع پیچ گوشتی های خاص بشمار می‌رود که مخاطبان مخصوص خود را دارد و معمولا به کار تکنسین‌ های برق و الکترونیک می‌آید.

  1. پیچ گوشتی همه کاره

این پیچ گوشتی‌ها به معنای واقعی همه فن حریف هستند. آن‌ها در خانه، محل کار و حتی سفر می‌توانند به درد شما بخورند. در این نوع پیچ گوشتی، میله از سری جدا است و شما این امکان را دارید که از سری‌ های مختلف برای آن استفاده کنید و از انواع نوک پیچ گوشتی بهره‌مند شوید. این گونه شما با یک ابزار می‌توانید، هر پیچی را باز و بسته کنید.

تا اینجا از انواع پیچ گوشتی برای شما گفتیم، اما پیچ‌ ها هم دنیای متفاوتی دارند که خود باعث می‌شود در بازار با قیمت پیچ و مهره متفاوتی مواجه شوید. از پیچ و مهره‌ های شش گوشه تا گرد، جنس و مواد تشکیل دهنده‌ آن از جمله عواملی هستند که در قیمت آن اثر دارند. پیچ آلن یکی از پرکاربردترین نوع پیچ‌ها است که از خانه و آشپزخانه تا صنایع خودروسازی استفاده‌ فراوان دارد؛ بنابراین برای خرید پیچ آلن همواره باید جنس پیچ، سر آن و برند محصول را مدنظر قرار دهید.

با این حساب اگر به دنبال خرید پیچ گوشتی مناسب و اندازه‌ استاندارد هستید؛ قبل از اینکه بازار را برای بهترین مارک پیچ گوشتی زیر و رو کنید، با انواع، کاربردها و مصارف آن در موارد مختلف آشنا شده و آنچه را که برای شما مناسب و کاربردی است را انتخاب کنید.

فیسبوک
تویتر
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *