تولید کننده انواع پیچ و مهره شش گوش، استیل و فولادی، پیچ آلن و استاد بولت

کاربرد واشر استیل ضد زنگ در مقاومت اتصال دهنده

پیچ و مهره در ماشین‌ آلات و در کاربردهای مختلف زیادی، مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در برخی از موارد در کنار پیچ و مهره‌ ها باید از واشر هم استفاده کرد. انواع واشر برای پیچ و مهره‌ های مختلف ساخته می‌شوند که در این پست به پر مصرف‌ ترین آن‌ها خواهیم پرداخت. در نظر داشته باشید که زمان خرید پیچ و مهره، باید به جنس و عملکرد آن‌ ها هم توجه کرد.

آیا می‌توان از واشر استیل ضد زنگ با پیچ و مهره فلزی استفاده کرد؟

با توجه به شباهت‌ های بین پیچ‌ های فلزی و استیل ضد زنگ، ممکن است که اشکالی در استفاده از این دو جنس کنار هم وجود نداشته باشد. با این حال، بهتر است که از مواد یکسان برای همه قسمت‌ های مختلف مفصل استفاده شود. اگر از واشر استیل ضد زنگ به همراه اتصال‌ دهنده‌ های با استحکام با درجه 10.9 یا 12.9 استفاده می‌کنید؛ ممکن است واشرها تغییر شکل بدهند.

در صورتی که مقاومت واشر از پیچ و مهره‌ ها کمتر باشد؛ احتمال تغییر شکل در واشر زیاد خواهد بود و قطعه در برابر فشارهای وارد شده، تحمل کافی را نخواهد داشت. پیچ‌ های فلزی درجه 8.8 یا پایین‌تر در بسیاری از کاربردها، کارایی دارند؛ زیرا مقاومت مکانیکی درجه 8.8 مشابه با واشر های استیل ضد زنگ است.

خوردگی بین اتصالات فلزی و استیل ضد زنگ

جنبه مهم دیگری که باید هنگام طراحی اتصالات پیچ‌ دار از جمله واشرهای استیل ضد زنگ و پیچ‌ های فلزی در نظر بگیرید، خوردگی است؛ به خصوص  خوردگی گالوانیک،که ممکن است عمر محصول را به طرز چشمگیری کاهش دهد. آسیب خوردگی گالوانیک، هنگامی ایجاد می‌شود که دو ماده متفاوت در یک الکترولیت به هم وصل شوند.

هنگامی که یک زوج گالوانیک تشکیل می‌ شود؛ یکی از فلزات تبدیل به آند شده و سریع‌تر از آنچه که به طور طبیعی پیش می‌رود، دچار خوردگی می‌شود. از طرفی ماده دیگر به کاتد تبدیل می‌ شود و کندتر دچار خوردگی می‌ شود. واشرهای فلزی با پوشش ضد زنگ از اصل خوردگی گالوانیک کنترل شده استفاده می‌ کنند. مواد روی در این روکش از کاتد (مواد فولادی واشر) محافظت می‌ کند.

واشر ضد زنگ چیست؟

طیف وسیعی از واشرها به طور ویژه طراحی شده‌ اند تا برای استفاده در مصالح ساختمانی فولادی و برای نصب در فضاهایی که نیاز به مقاومت بالا دارد؛ به کار رود. همانطور که می‌دانید، پیچ ها و مهره ها هم مطابق با استاندارد اروپایی EN 14399-4 / EN 14399-8 طراحی شدند؛ زیرا نمی‌توان از واشرهای استاندارد استفاده کرد.

هدف واشرهای ضد زنگ که واشرهای ساختمانی فولادی هم نامیده می‌ شوند؛ جایگزینی واشرهای معمولی با انواع مقاوم مطابق با استاندارد EN 14399-6 است تا در هنگام مواجهه با بارهای پویا یا لرزش در مونتاژهای از پیش بارگذاری شده ساختاری با استحکام بالا که در ساخت و سازهای فلزی روبرو هستند، مقاومت کافی را داشته باشند.

ویژگی‌ های واشر ضد زنگ

واشرهای ضد زنگ مورد استفاده برای پیچ و مهره به طور خاص طراحی شده‌اند تا بتوانند مقاومت بالایی را ایجاد کنند و اتصال بتواند طول عمر مناسبی داشته باشد. علائم خوردگی از اهمیت زیادی برخوردار هستند زیرا ثابت می‌ کنند که اتصال‌ دهنده‌ ها به درستی در سطح اتصال قرار گرفته‌ اند.

چرخش در مفاصل پیچیده همیشه در جایی صورت می‌گیرد که اصطکاک کمترین مقدار را داشته باشد. به شرط ایجاد علائم کافی، هر تمایل به چرخش بین واشرها ایجاد می‌شود. در نتیجه، استفاده از واشر مناسب برای پیچ ها و مهره ها از هرگونه چرخش جلوگیری می‌ کند.

هنگامی که مفصل توسط واشرهای مناسب سفت شده است، چرخش همیشه بین واشر فوقانی و سر پیچ یا مهره صورت می‌گیرد. دندانه‌ ها به سادگی به داخل مواد فشرده می‌ شوند، هیچ آسیبی در سطح جفت شونده رخ نمی‌ دهد. سر مهره پیچ به اندازه کافی سخت است که بتواند در برابر نیرویی که در معرض آن قرار دارد مقاومت کند. طول چرخش بین پیچ ها و مهره ها صورت می‌ گیرد. بنابراین هیچ خطر آسیب رساندن به سطح به وجود نمی‌ آید. اندکی علائم فشاری در سطح افزایش پیدا می‌ کند، اما به آن آسیب نمی‌ رساند.

فیسبوک
تویتر
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *