تولید کننده انواع پیچ و مهره شش گوش، استیل و فولادی، پیچ آلن و استاد بولت

همه چیز درباره پیچ چوبی

برخی از پیچ‌ ها نیازی به سوراخ‌ کاری برای وارد شدن به جسم ندارند که می‌توان آن‌ ها را از روی نمای بیرونی و رزوه‌ های آن شناخت. قسمت بیرونی پیچ (رزوه) هنگامی که به داخل یک سطح رانده می‌شود؛ مواد را حفر کرده و سوراخی ایجاد می‌کند که امکان ورود آسان پیچ به داخل شیء مربوطه را فراهم می‌کند.

به طور مثال برای کارهای درگیر با چوب مانند نجاری، انواع خاصی از این نوع پیچ‌ ها بهتر از سایرین عمل می‌کنند. یکی از محبوب‌ ترین انواع پیچ‌ هایی که برای پیوستن چندین شیء چوبی به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد، پیچ چوبی (lag screw) است.

این نوع از پیچ به گونه‌ ای ساخته شده که بهترین عملکرد را برای مواد چوبی دارد و می‌توان از آن در اتصالات مختلفی استفاده کرد. در ادامه به نکاتی در این مورد این نوع قطعه، اشاره خواهیم کرد.

پیچ چوبی چیست؟

پیچ چوبی یک قطعه فلزی بزرگ است که به عنوان coach screw هم شناخته می‌شود. معمولا دارای یک سر شش ضلعی هستند که بیشتر برای برنامه‌ های پر فشار طراحی شدند. در حالی که پیچ‌ های چوبی در اندازه‌ های مختلف در دسترس هستند؛ حدود 1 تا 3 اینچ طول و حداقل 0.25 اینچ ضخامت دارند. در نظر داشته باشید که این پیچ‌ ها به خاطر ساختار طراحی خاص خود، مقاومت بالایی دارند.

البته انواع دیگر پیچ‌ ها به طور قابل توجهی کوچک‌تر هستند؛ اما پیچ‌ های چوبی با سر شش گوش و طراحی طولانی‌ تر و ضخیم‌ تر، بسیار مستحکم و با دوام بوده و برای برنامه‌ های چوبی که در آن چندین اشیاء سنگین به هم وصل می‌شوند، بسیار ایده‌ آل هستند.

مزایای پیچ‌ های چوبی

پیچ‌ های چوبی می‌توانند بدون آسیب دیدن و تغییر شکل، در برابر فشار بالا، مقاومت قابل توجهی داشته باشند و فشار را تحمل کنند. در نتیجه، بسیاری از شرکت‌ های تولید کننده محصولات چوبی و همچنین بسیاری از شرکت‌ های ساختمانی، از این نوع پیچ‌ های چوبی برای اتصال دادن اشیاء سنگین استفاده می‌کنند. همچنین از آنجا که طول و ضخامت بیشتری نسبت به سایر پیچ‌ ها دارند؛ عملکرد بالاتری را هم ارائه می‌دهند. خواص قوی و با دوام آن‌ها حتی در اثر فشار اجسام سنگین، اتصالات را در جای خود نگه می‌دارد.

علاوه بر این، انجمن مهندسان مکانیک آمریکا (ASME) همچنین دارای استاندارد‌ هایی برای پیچ‌ های چوبی، مانند B18.2.1 است. به دلایل مختلف، پیچ‌ های چوبی یک اتصال دهنده محبوب هستند که در بسیاری از برنامه‌ های نجاری مورد استفاده قرار می‌ گیرند. به خاطر سر شش گوشی که دارند، می‌ توانند نیروی زیادی را تحمل کنند و اتصال مقاومی از چندین شیء ایجاد کنند.

روکش گالوانیزه در پیچ چوبی

علاوه بر استحکام و دوام فوق‌ العاده آنها، پیچ‌های چوبی ماندگار هستند. یک پیچ چوبی معمولی دارای یک هسته فولادی با کربن بالا با نمای خارجی گالوانیزه روی است. وجود روی گالوانیزه از هسته زیرین فولادی پیچ در برابر زنگ‌ زدگی و خوردگی محافظت می‌کند. رطوبت و اکسیژن نمی‌توانند به راحتی به گالوانیزه نفوذ کنند، بنابراین پیچ‌ های چوبی معمولا دچار خوردگی و زنگ‌ زدگی نمی‌شوند. آنها می‌توانند چندین دهه دوام بیاورند، در عین حال سطح بالایی از امنیت را در مورد اشیاء مورد استفاده در آنها ایجاد می‌کنند.

نتیجه

پیچ چوبی در واقع یک پیچ بزرگ و سنگین است که در کاربری‌ های متفاوت چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنها به طور معمول دارای یک سر شش ضلعی با پوشش محافظ گالوانیزه هستند. روکش بیرونی از پیچ و رزوه‌ ها در برابر زنگ‌ زدگی و خوردگی محافظت می‌کند، در حالی که سر شش ضلعی امکان قرارگیری آچار و سفت و یا شل کردن پیچ را آسان می‌کند. می‌توان این پیچ‌ ها را در محیط‌ های مختلف استفاده کرد و وجود رطوبت در محیط، مانعی برای استفاده از این نوع پیچ نخواهد بود.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

فیسبوک
تویتر
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *