Menu

چرا اکثر پیچ و مهره‌ها شش ضلعی هستند

استفاده از سرهای شش گوش، به رایج‌ترین شکل برای ساخت پیچ و مهره‌ها تبدیل شده و انواع پیچ‌ها و مهره‌ها و همچنین بسیاری از اتصال‌دهنده‌های دیگر به این شکل ساخته می‌شوند. معمولا پیچ‌ها و مهره‌ها با سرهایی شش ضلعی مشخص شده و از اتصال‌دهنده‌های شش ضلعی در برنامه‌های متنوعی استفاده می‌شوند.

می‌توانید آنها را در مبلمان، لوازم خانگی، فریم‌های پنجره ساختمان، اسباب بازی‌های کودکان، اتومبیل‌ها و موارد دیگر پیدا کنید. اگر چه با توجه به این که ده‌ها شکل دیگر وجود دارد، ممکن است تعجب کنید که چرا اکثر پیچ‌ها و مهره‌ها شش ضلعی هستند. شکل شش ضلعی، نوع رایچ این اتصال‌دهنده‌ها است و تولید انواع پیچ و مهره با این شکل رواج زیادی دارد.

 

چرخش پیچ و مهره‌ها با سر شش ضلعی آسان است

اکثر پیچ و مهره‌ها با شکل شش ضلعی طراحی شده‌اند، زیرا این شکل باعث می‌شود چرخش آنها آسان باشد. با داشتن شش ضلع، می‌توانید یک پیچ و یا مهره را فقط به اندازه یک ششم راه بپیچانید تا به موازات سطح بعدی برسید. شش ضلع مسطح بر روی پیچ و مهره شش ضلعی وجود دارد. هنگامی که یک پیچ و مهره شش ضلعی را محکم می‌کنید، می‌توانید در جاهای تنگ، با حرکت اندک آچار، پیچ و یا مهره را شل و یا سفت کنید. اتصال‌دهنده‌های شش ضلعی نسبت به سایر انواع دیگر با سرهای مختلف راحت‌تر هستند زیرا می‌توان آچار را در شش حالت مختلف قرار داد.

برای درک بهتر چگونگی تاثیر شکل شش ضلعی بر سهولت در چرخش پیچ و مهره، این مثال را در نظر بگیرید، اتصال‌دهنده‌های مربعی دارای چهار ضلع هستند. برای محکم کردن یک پیچ مربع یا مهره، باید هر بار آن را یک چهارم از راه بچرخانید تا به موازات سطح بعدی برسید. از طرف دیگر، پیچ و مهره‌های شش ضلعی برای رسیدن به سطح بعدی فقط نیاز به چرخش به اندازه یک ششم را دارند. به عبارت دیگر، شما باید آچار را به اندازه 90 درجه حرکت دهید تا بتوانید آن را بر روی سطح بعدی قرار دهید، در جاهایی که فضای کافی برای حرکت آچار وجود ندارد، این تغییر سطح و قرار دادن آچار در جای بعدی تقریبا غیر ممکن خواهد بود. در حالی که اتصال‌دهنده‌های شش ضلعی، فقط به 30 درجه چرخش نیاز دارند، تا آچار را بتوان در سطح بعدی قرار داد.

اگر پیچ یا مهره بیش از شش ضلع داشته باشد، ممکن است تحمل نیروی زیادی را نداشته باشد. اگر پیچ و مهره بیشتر از شش ضلع داشته باشد، سطحی که آچار بر روی آن قرار می‌گیرد کوچک شده و نمی‌توان نیروی کافی را اعمال کرد. داشتن بیش از شش ضلع، احتمال رد شدن آچار را بالا می‌برد و لبه‌ها راحت‌تر ساییده می‌شوند. بنابراین، شش گوش تبدیل به برجسته‌ترین شکل ساخت پیچ و مهره‌ها شده و این شکل رواج زیادی پیدا کرده است.

 

شش ضلع، یک استاندارد جهانی پذیرفته شده

در حالی که دلیل اصلی پیچ و مهره‌های شش ضلعی این است که این شکل باعث چرخش آسان آنها می‌شود، شش گوش نیز به یک استاندارد جهانی پذیرفته شده تبدیل شده است. مصرف‌کنندگان و مشاغل مختلف در سراسر جهان، از اتصال‌دهنده‌های شش ضلعی استفاده می‌کنند. اگر اتصال‌دهنده‌ها اشکال مختلفی داشته باشند، با یکدیگر سازگار نخواهند بود. این امر باعث شده است تا بسیاری از تولید‌کنندگان به طور خاص روی ساخت پیچ و مهره شش ضلعی تمرکز کنند.

 

نتیجه
پیچ‌ها و مهره‌ها را می‌توانید در چندین شکل پیدا کنید، اما هیچ شکلی از شش ضلعی رایج‌تر نیست. استفاده از شکل شش ضلعی با کاهش فاصله چرخش مورد نیاز، چرخش اتصال‌دهنده‌ها را آسان‌تر می‌کند. برای سفت کردن پیچ یا مهره باید آن را بچرخانید. با کمترین چرخش می‌توان آچار را در محل بعدی قرار داد تا در بسیاری از محیط‌های تنگ مورد استفاده قرار بگیرد، در پیچ و مهره‌های شش ضلعی، آچار برای رسیدن به سطح بعدی، نیاز به چرخش فقط 30 درجه دارد.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest