Menu

پیچ چوبی یک اتصال‌ دهنده قوی

برخی از پیچ‌ها نوعی اتصال‌دهنده هستند که نیاز به سوراخ‌کاری برای وارد شدن به جسم ندارند و این نوع از پیچ از روی نمای بیرونی و رزوه‌های آن شناخته می‌شود. قسمت بیرونی پیچ (رزوه) هنگامی که به داخل یک سطح رانده می‌شود، مواد را حفر کرده و سوراخی ایجاد می‌کند که امکان ورود آسان پیچ به داخل شیء مربوطه را فراهم می‌کند.

با این حال، برای برنامه‌های نجاری، انواع خاصی از پیچ‌ها بهتر از سایرین عمل می‌کنند. به عنوان مثال، یکی از محبوب‌ترین انواع پیچ‌هایی که برای پیوستن چندین شیء چوبی به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد، پیچ چوبی (lag screw) است.

این نوع از پیچ به گونه‌ای ساخته شده که بهترین عملکرد را برای مواد چوبی دارد و می‌توان از آن در اتصالات مختلفی استفاده کرد. بنابراین، پیچ چوبی دقیقا چیست و چه مزایایی دارد؟ در ادامه به نکاتی در این مورد اشاره خواهیم کرد. شما می‌توانید برای تهیه انواع پیچ و مهره با ما تماس بگیرید تا بهترین محصولات را ارائه دهیم.

پیچ چوبی چیست؟

همچنین به عنوان coach screw در انگلستان شناخته می‌شود، پیچ چوبی یک پیچ فلزی بزرگ است و معمولا دارای یک سر شش ضلعی بوده که برای برنامه‌های پر فشار طراحی شده است. در حالی که در اندازه‌های مختلف در دسترس هستند، بیشتر اندازه آنها حدود 1 تا 3 اینچ طول و حداقل 0.25 اینچ ضخامت دارند. این پیچ‌ها به خاطر ساختار طراحی آنها، مقاومت بالایی دارند.

البته پیچ‌های دیگر به طور قابل توجهی کوچک‌تر هستند. پیچ‌های چوبی با سر شش گوش با طراحی طولانی‌تر و ضخیم‌تر، بسیار مستحکم و بادوام بوده و آنها را برای برنامه‌های چوبی که در آن چندین اشیاء سنگین به هم وصل می‌شوند، ایده‌آل می‌کند. به آنها پیچ‌های چوبی مقاوم گفته می‌شود زیرا در ابتدا برای امن کردن اتصال‌دهنده‌های چوبی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

مزایای پیچ‌های چوبی

پیچ‌های چوبی می‌توانند بدون آسیب دیدن و تغییر شکل، در برابر فشار بالا مقاومت قابل توجهی داشته باشند و فشار را تحمل کنند. در نتیجه، بسیاری از شرکت‌های تولید کننده محصولات چوبی و همچنین بسیاری از شرکت‌های ساختمانی، از این نوع پیچ‌های چوبی برای اتصال دادن اشیاء سنگین استفاده می‌کنند. از آنجا که طول و ضخامت بیشتری نسبت به سایر پیچ‌ها دارند، پیچ‌های چوبی عملکرد بالاتری را ارائه می‌دهند. خواص قوی و بادوام آنها حتی در اثر فشار اجسام سنگین، آنها را در جای خود نگه می‌دارد.

علاوه بر استحکام و دوام فوق‌العاده آنها، پیچ‌های چوبی ماندگار هستند. یک پیچ چوبی معمولی دارای یک هسته فولادی با کربن بالا با نمای خارجی گالوانیزه روی است. وجود روی گالوانیزه از هسته زیرین فولادی پیچ در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی محافظت می‌کند. رطوبت و اکسیژن نمی‌توانند به راحتی به گالوانیزه نفوذ کنند، بنابراین پیچ‌های چوبی معمولا دچار خوردگی و زنگ‌زدگی نمی‌شوند. آنها می‌توانند چندین دهه دوام بیاورند، در عین حال سطح بالایی از امنیت را در مورد اشیاء مورد استفاده در آنها ایجاد می‌کنند.

علاوه بر این، انجمن مهندسان مکانیک آمریکا (ASME) همچنین دارای استاندارد‌هایی برای پیچ‌های چوبی، مانند B18.2.1 است. به دلایل مختلف، پیچ‌های چوبی یک اتصال دهنده محبوب هستند که در بسیاری از برنامه‌های نجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. به خاطر سر شش گوشی که دارند، می‌توانند نیروی زیادی را تحمل کنند و اتصال مقاومی از چندین شیء ایجاد کنند.

نتیجه

پیچ چوبی در واقع یک پیچ بزرگ و سنگین است که در کاربری‌های متفاوت چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنها به طور معمول دارای یک سر شش ضلعی با پوشش محافظ گالوانیزه هستند. روکش بیرونی از پیچ و رزوه‌ها در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی محافظت می‌کند، در حالی که سر شش ضلعی امکان قرارگیری آچار و سفت و یا شل کردن پیچ را آسان می‌کند. می‌توان این پیچ‌ها را در محیط‌های مختلف استفاده کرد و وجود رطوبت در محیط، مانعی برای استفاده از این نوع پیچ نخواهد بود.

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest