Menu

نکاتی در مورد سفت کردن پیچ‌ها و استفاده از واشرها

استفاده از پیچ در سازه‌ها و ماشین‌آلات مختلف رواج زیادی دارد و مهم است که در قطعاتی که بیش از یک پیچ برای اتصال نیاز دارند، ترتیب مناسبی برای سفت کردن پیچ‌ها در نظر گرفته شود. در برخی از ماشین‌آلات، استفاده از واشرهای مخصوص اهمیت ویژه‌ای دارد و باید نکاتی را در رابطه با کار با واشرها در نظر گرفت. می‌توانید برای خرید پیچ و مهره با ما تماس بگیرید تا مرغوب‌ترین محصولات را ارائه دهیم.

مقایسه روش‌های سفت کردن پیچ‌ها

سفت کردن پیچ‌ها در اتصالات پیچیده به صورتی صحیح، کار دشواری است. بنابراین، چندین روش مختلف سفت کردن ایجاد شده است که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در صنایع مختلف، روش‌های متفاوتی در کاربردهای خاص ترجیح داده می‌شوند. معمولا روش‌های سفت کردن پیچ‌ها را می‌توان طبق اصل نحوه پیش بارگذاری طبقه‌بندی کرد. برای این کار دو اصل اساسی وجود دارد.

  • سفت شدن با چرخش (با گشتاور، زاویه و عملکرد کنترل شده)، در جایی که پیچ چرخانده می‌شود تا بتواند مستقیما پیش بارگذاری را اجرا کند.
  • تحت فشار قرار دادن (هیدرولیک، حرارتی، مکانیکی)، جایی که پیچ بدون چرخاندن سفت می‌شود، به طور معمول این کار با استفاده از وسایل خصوص انجام خواهد شد.

برای پیچ و مهره‌های بزرگ، به خصوص برای اندازه‌های بالاتر از M39 یا 1.5 اینچ، باید از روش‌هایی استفاده شود تا بتوان این پیچ‌ها را به خوبی سفت کرد. سه روش محکم کردن که در زیر توضیح داده شده غالب هستند. این مقایسه فقط بر پایه فیزیک غیرقابل انکار در پشت این روش‌ها استوار است. یک اتصال پیچیده ایده‌آل را در نظر بگیرید که نسبت ضخامت قطعات به قطر رزوه، پنج برابر باشد. معیار طراحی معمول این است که تنش کششی در پیچ ممکن است از 90٪ از قدرت عملکرد تجاوز نکند.

چرخاندن با در نظر گرفتن گشتاور

اگر اتصال با چرخاندن محکم شود، فقط 70٪ از قدرت عملکرد پیچ قابل استفاده است. زیرا تقریبا 30٪ از نیرو به دلیل فشارهای چرخشی ناشی از چرخش از بین می‌رود.

کشش هیدرولیک

با کشش هیدرولیکی، با استفاده از یک ابزار هیدرولیک قدرتمند، پیچ به 90٪ قدرت عملکرد مجاز می‌رسد. مهره به پایین چرخانده شده و به اعضای سفت شده چسبانده می‌شود. هنگامی که فشار هیدرولیک کم می‌شود، پیچ مجددا به حالت قبل برمی‌گردد تا مهره را سفت کند. بدین ترتیب تقریبا یک سوم بار تولید شده توسط ابزار هیدرولیکی از بین می‌رود. بنابراین، فقط در حدود 66٪ از قدرت عملکرد پیچ قابل استفاده است. برای پیچ‌های طولانی‌تر، این مقدار ممکن است تا 80٪ افزایش یابد.

کشش مکانیکی با فشارگرهای multi-jackbolt

با استفاده از MJT های Superbolt، پیچ‌های کوچک بدون چرخاندن پیچ روی رزوه اصلی سفت می‌شوند. پیش بارگذاری توسط این پیچ‌ها به طور مستقیم روی پیچ عمل می‌کند و در این حالت، استرس پیچشی مضر وجود ندارد. در این روش می‌توان تا 90٪ از قدرت عملکرد استفاده شود.

چگونه می‌توان از واشرهای هزارخار برای سوراخ‌های بزرگ استفاده کرد؟

در بعضی از طرح‌ها، از سوراخ‌های شکاف‌دار یا بزرگ به منظور تسهیل در موقعیت یابی قطعات در هنگام مونتاژ یا تنظیم تراز کردن قطعات استفاده شده است. با این حال، یک سوراخ منجر به کاهش سطح تماس بین اتصال‌دهنده و مواد بستر در هنگام سفت کردن پیچ‌ها می‌شود. بنابراین استرس فشاری در مواد بستر افزایش می‌یابد و لبه‌های یک سوراخ بزرگ ممکن است تغییر شکل یابد.

با استفاده از این واشرها با افزایش قطر بیرونی می‌توان بار را در یک سطح بزرگ‌تر توزیع کرد و تنش فشاری در مواد بستر را کاهش داد. به منظور بهینه‌سازی توزیع بار، استفاده از بست‌های فلنج‌دار مفید است. به این ترتیب از خم شدن واشرها و تغییر شکل لبه‌های سوراخ‌های شکاف‌دار می‌توان حتی در هنگام چفت شدن بست‌ها از یک پیش بارگذاری زیاد جلوگیری کرد.

شرکت دیاکو واشرهایی را با قطر بیرونی بزرگ‌تر، به اصطلاح sp، در اندازه‌های NL36sp در فولاد و NL30spss در استیل ضد زنگ برای استفاده در سوراخ‌های بزرگ یا شکاف‌دار ارائه می‌دهد.

آیا می‌توان واشر دیگری را زیر واشر هزارخار قرار داد؟

استفاده از واشرهای هزارخار به طور مستقیم بر روی سطح توصیه می‌شود. واشر اضافی فقط در صورت قفل شدن واشر می‌تواند با واشرهای هزارخار قابل استفاده باشد. واشرهای هزارخار قفل می‌شوند و از چرخش پیچ در سطوح مجاور جلوگیری می‌کنند. اگر واشر زیرین کاملا قفل نشده باشد، ممکن است چرخش هنوز رخ دهد و در نتیجه باعث از بین رفتن قابل توجه فشار گیره خواهد شد. کمبود فشار گیره، به نوبه خود، می‌تواند منجر به خرابی و خستگی در اتصال شود. همچنین توجه داشته باشید که واشر اضافی منجر به از دست رفتن فشار گیره می‌شود.

در کاربردهایی که سطح برای سفت کردن پیچ‌ها با واشرهای هزارخار بسیار سخت است، می‌توان از واشر زیرین نرم‌تری برای ایجاد این علامت‌ها استفاده کرد. با این وجود، چرخش دادن واشر زیرین غیرممکن است. این کار را می‌توان با استفاده از یک واشر که به اندازه کافی بزرگ است به دست آورد، به عنوان مثال می‌توان با دو پیچ آن را ایمن کرد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest