تولید کننده انواع پیچ و مهره شش گوش، استیل و فولادی، پیچ آلن و استاد بولت

آشنایی با سایزهای آچار آلن

همانطور که پیچ‌ های آلن دارای سایزهای مختلفی هستند؛ برای باز و بسته کردن آن‌ها باید از آچار آلن با اندازه‌ های مختلف استفاده کرد. توجه داشته باشید که در زمان خرید آچار مناسب برای یک پروژه، باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید. به طور مثال: اندازه آچار هگز با قطر پیچ تعیین می‌ شود؛ این یکی از موارد مهمی است که هنگام انتخاب آچار باید به آن توجه ویژه داشته باشید.

انواع سایز آچار آلن

تولید این نوع آچار به اواسط دهه 1900 بر می‌گردد. آلن، نام استاندارد کلید هگز معروف است. شرکت تولیدی آلن، مجموعه‌ ای از آچارهای شش ضلعی با کیفیت را ایجاد و با سرعت آن‌ها را به بازار ارائه کرد. این امر باعث شد تا کلید هگز سابق، به طور کلی به عنوان آچار آلن شناخته شود؛ از این زمان به بعد، تمامی آچارها و پیچ‌ ها با نام آلن شناخته شدند. آچارهای شش ضلعی آلن در اندازه‌ های استاندارد و متریک ساخته می‌شوند.

  • آچار آلن با اندازه استاندارد

اندازه استاندارد برای آچارهای آلن با اینچ محاسبه می‌شود. یک مجموعه معمولی دارای طیف گسترده‌ ای از اندازه‌ ها خواهد بود؛ از جمله: 1/8 اینچ، 3/32 اینچ، 7/64 اینچ، 5/32 اینچ، 3/16 اینچ، 1/4 اینچ و 7/32 اینچ.

  • آچار آلن با اندازه متریک

اندازه‌ های متریک به عنوان استاندارد در اروپا استفاده می‌ شوند. اندازه‌های معمولی در مجموعه اروپا عبارتند از: 2.5 میلی‌ متر، 3 میلی‌ متر، 4 میلی‌ متر، 5 میلی‌ متر، 6 میلی‌ متر، 8 میلی‌ متر و 10 میلی‌ متر. اگر در حال کار روی پروژه‌ ای هستید که از کشور دیگری ارسال شده است؛ شاید لازم باشد از مجموعه متریک آچارهای آلن استفاده کنید.

نمودار اندازه کلید آلن

بر روی بیشتر آچارهای آلن به وضوح، اندازه آن‌ها ذکر شده و قابل مشاهده است. البته خواندن سایز برای آچارهای کوچک، ممکن است کمی سخت باشد. در این حالت، یک آچار یا نمودار کلید هگز می‌تواند در پیدا کردن اندازه مناسب سر سوکت به شما کمک کند. بیشتر تولید‌کنندگان نمودار اندازه کلید آلن را در کنار محصول ارائه می‌ دهند.

در برخی از محصولات تولیدی، آچار آلن‌ های مناسب برای پیچ‌ های به کار رفته در محصول ارائه می‌ شود. لوازم جانبی هر محصول خریداری شده را حتما نگه دارید تا در زمان نیاز از آن‌ ها استفاده کنید.

البته آچار آلن، قیمت کمی دارد و به راحتی می‌ توان آن را تهیه کرد؛ اما باید توجه داشته باشید که آچارهای نامرغوب، دوام بالایی ندارد. امکان دارد به راحتی پیچیده یا شکسته شوند و نتوانید به خوبی، پیچ‌ها را سفت و یا شل کنید.

هنگام استفاده از پیچ آلن به چه نکاتی توجه کنیم؟

در حالی که آچارهای آلن و کلیدهای هگز به اندازه کافی بادوام به نظر می‌ رسند؛ در صورت استفاده از اندازه اشتباه، امکان آسیب آن‌ها زیاد خواهد بود. در صورتی که از اندازه کوچک‌ تر از پیچ استفاده شوند، امکان خوردگی پیچ و آچار زیاد است. همچنین اگر گوشه‌ های آچار ساییده شوند، کارایی آچار از بین می‌ رود.

قبل از قرار دادن آچار دورن پیچ، مطمئن شوید که سر پیچ تمیز بوده و خاک و دیگر رسوبات آن را پر نکرده باشد. در صورتی که آچار نتواند به خوبی داخل پیچ وارد شود، توانایی کمتری برای باز کردن پیچ را خواهد داشت و با وارد آوردن نیرو به راحتی از پیچ خارج شده و باعث خوردگی آچار و پیچ شود.

همیشه قبل از شروع به محکم یا شل کردن پیچ، اطمینان حاصل کنید که هر طرف آچار به طور محکم و صحیح تراز شده است. در غیر این صورت، با اعمال نیرو، آچار از پیچ خارج شده و امکان آسیب به پیچ زیاد است. با رعایت نکاتی کوچک می‌توان به راحتی از آچار آلن در زمانی طولانی استفاده کرد.

فیسبوک
تویتر
لینکدین

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *