Menu

واشرهای مورد استفاده در پیچ و مهره

پیچ و مهره در ماشین‌آلات و در جاهای مختلف زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در برخی از موارد در کنار پیچ و مهره‌ها باید از واشر استفاده کرد. انواع مختلف واشر برای پیچ و مهره‌های مختلف ساخته می‌شوند که در زیر به نمونه‌هایی خواهیم پرداخت. در زمان خرید پیچ و مهره باید به جنس و عملکرد آنها توجه کرد.

آیا می‌توان از واشر استیل ضد زنگ با پیچ و مهره فلزی استفاده کرد؟

با توجه به شباهت‌های بین پیچ‌های فلزی و استیل ضد زنگ، ممکن است اشکالی در این قضیه وجود نداشته باشد. با این وجود، همیشه بهتر است از مواد یکسان برای همه قسمت‌های مختلف مفصل استفاده شود. اگر از واشر استیل ضد زنگ به همراه اتصال‌دهنده‌های با استحکام با درجه 10.9 یا 12.9 استفاده می‌کنید، ممکن است واشرها تغییر شکل بدهند. در صورتی که مقاومت واشر از پیچ و مهره‌ها کمتر باشد، احتمال تغییر شکل در واشر زیاد خواهد بود و واشر نمی‌تواند در برابر فشارهای وارد شده تحمل کافی داشته باشد. پیچ‌های فلزی درجه 8.8 یا پایین‌تر ممکن است در بسیاری از کاربردها کار کنند، زیرا مقاومت مکانیکی درجه 8.8 مشابه با واشر های استیل ضد زنگ است.

جنبه مهم دیگری که باید هنگام طراحی اتصالات پیچ‌دار از جمله واشرهای استیل ضد زنگ و پیچ‌های فلزی در نظر بگیرید، خوردگی است، به خصوص به اصطلاح خوردگی گالوانیک، که ممکن است عمر محصول را به طرز چشمگیری کاهش دهد. آسیب خوردگی گالوانیک هنگامی ایجاد می‌شود که دو ماده متفاوت در یک الکترولیت به هم وصل شوند. هنگامی که یک زوج گالوانیک تشکیل می‌شود، یکی از فلزات تبدیل به آند شده و سریع‌تر از آنچه که به طور طبیعی پیش می‌رود، دچار خوردگی می‌شود. ماده دیگر به کاتد تبدیل می‌شود و کندتر دچار خوردگی می‌شود. واشرهای فلزی با پوشش ضد زنگ از اصل خوردگی گالوانیک کنترل شده استفاده می‌کنند. مواد روی در این روکش از کاتد (مواد فولادی واشر) محافظت می‌کند.

واشر ضد زنگ چیست و چه زمانی باید از آن استفاده کرد؟

طیف وسیعی از واشرها به طور ویژه طراحی شده‌اند تا برای استفاده در مصالح ساختمانی فولادی و برای نصب در جاهایی که مقاومت بالا مورد نیاز است به کار رود و پیچ ها و مهره ها مطابق با استاندارد اروپایی EN 14399-4 / EN 14399-8 طراحی شده است، زیرا نمی‌توان از واشرهای استاندارد استفاده کرد. این واشرهای ضدزنگ، واشرهای ساختمانی فولادی نامیده می‌شوند. هدف آنها جایگزینی واشرهای معمولی با انواع مقاوم مطابق با استاندارد EN 14399-6 است تا در هنگام مواجهه با بارهای پویا یا لرزش، در مونتاژهای از پیش بارگذاری شده ساختاری با استحکام بالا که در ساخت و سازهای فلزی روبرو هستند، مقاومت کافی را داشته باشند.

واشرهای ضد زنگ مورد استفاده برای پیچ و مهره به طور خاص طراحی شده‌اند تا بتوانند مقاومت بالایی را ایجاد کنند و اتصال بتواند طول عمر مناسبی داشته باشد. علائم خوردگی از اهمیت زیادی برخوردار هستند زیرا ثابت می‌کنند که اتصال‌دهنده‌ها به درستی در سطح اتصال قرار گرفته‌اند. چرخش در مفاصل پیچیده همیشه در جایی صورت می‌گیرد که اصطکاک کمترین مقدار را داشته باشد. به شرط ایجاد علائم کافی، هر تمایل به چرخش بین واشرها ایجاد می‌شود. در نتیجه، استفاده از واشر مناسب برای پیچ ها و مهره ها از هرگونه چرخش جلوگیری می‌کند.

هنگامی که مفصل توسط واشرهای مناسب سفت شده است، چرخش همیشه بین واشر فوقانی و سر پیچ یا مهره صورت می‌گیرد. دندانه‌ها به سادگی به داخل مواد فشرده می‌شوند، هیچ آسیبی در سطح جفت شونده رخ نمی‌دهد. سر مهره پیچ به اندازه کافی سخت است که بتواند در برابر نیرویی که در معرض آن قرار دارد مقاومت کند. طول چرخش بین پیچ ها و مهره ها صورت می‌گیرد. بنابراین هیچ خطر آسیب رساندن به سطح به وجود نمی‌آید. اندکی علائم فشاری در سطح افزایش پیدا می‌کند، اما به آن آسیب نمی‌رساند.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest