تولید کننده انواع پیچ و مهره شش گوش، استیل و فولادی، پیچ آلن و استاد بولت

آشنایی با اتصال‌ دهنده Clevis

وقتی به اتصال‌ دهنده‌ ها فکر می‌کنید، احتمالا انواع سنتی آنها مانند پیچ و مهره را در نظر خواهید داشت. قرن‌ها از پیچ و مهره‌ ها برای پیوند بین اشیاء و سطوح مختلف استفاده شده است. انواع دیگری از اتصال‌ دهنده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند که یکی از آنها اتصال‌ دهنده clevis است. در زمان خرید پیچ مهره باید کاربرد آن را نیز در نظر گرفت و اتصال‌دهنده‌ هایی را انتخاب کنید که بتوانند الزامات مورد نظر شما را برآورده کنند.

اتصال‌ دهنده Clevis چیست؟

این اتصال‌ دهنده‌ ها ترکیبی از پیچ و مهره با یک بست هستند که این ترکیب به نام Clevis شناخته می‌شود. این اتصال‌ دهنده‌ ها دارای یک شکل قلاب منحصر به فرد شبیه به حرف U هستند. دو عدد پیچ و مهره که با زاویه 90 درجه نسبت به هم قرار می‌گیرند، این بست U شکل را محکم می‌کنند.

در انتهای هر دو پیچ سوراخ کوچکی قرار دارد که یک پین بعد از سفت شدن مهره بر روی پیچ می‌تواند از آن عبور کند و مانع از باز شدن مهره شود. اتصال‌ دهنده‌ های Clevis اغلب به منظور اتصال اجزای کنترل در خودروها، هواپیماها، قایق‌ ها و تجهیزات ساختمانی استفاده می‌شوند. می‌ توان گفت این نوع از اتصال‌ دهنده در صنایع مختلف کاربرد بالایی دارد و انواع مختلف آن در اندازه‌ های مختلف ساخته شده‌اند.

قطعات اتصال‌ دهنده Clevis

در حالی که انواع مختلفی از بست‌ های دارای شکاف وجود دارند، متداول‌ ترین نوع این بست‌ ها از سه قسمت تشکیل شده است.

  1. Clevis: قسمت اصلی U شکل اتصال‌ دهنده که ساخته شده از فلزی مقاوم است، به عنوان clevis شناخته می‌شود.
  2. Tang: اساسا یک نوع پین است، تنگ بین شاخه‌ های شکاف قرار دارد. تانگ را می‌توان درج یا حذف کرد.
  3. Clevis Pin: از پین clevis برای نگه داشتن تنگ در محل استفاده می‌شود و آن را در قسمت عقب محکم می‌کند.

پین‌های دارای روزه و بدون رزوه

پین‌ های Clevis می‌توانند به صورت رزوه‌ دار یا بدون رزوه باشند. پین‌ های رزوه‌ دار با رزوه جزئی در قسمت سر مشخص می‌شوند، در حالی که پین‌ های بدون روزه دارای یک سر گرد هستند. پین‌ های رزوه شده معمولا سطح بالاتری از پایداری و امنیت را نسبت به همتایان بدون رزوه خود دارند، زیرا می‌توان آنها را حداقل تا حدی در اتصال‌ دهنده پیچید. می‌توان مهره‌ ای را به پیچ‌ ها سفت کرد و مقاومت کلی بست را افزایش داد.

انواع مختلف اتصال دهنده‌ های Clevis

  • متداول‌ ترین نوع بست، نوع حلقوی قفسه‌ ای است. این طرح همان طراحی را دارد که در بالا به آن اشاره شد، متشکل از پین شکاف، تنگ و بست.
  • نوع دیگری از بست‌ های clevis، براکت است. اتصال‌ دهنده‌ های Clevis براکت، دارای یک قلاب مستطیل شکل با سوراخ‌ هایی برای سایر اتصال‌ دهنده‌ ها، مانند پیچ و مهره هستند.
  • همچنین آویز های شکافی وجود دارند که حاوی دو شکاف هستند. با آویز clevis، یک شکاف شاخه سنتی U شکل و همچنین یک شکاف V شکل وجود دارد که با استفاده از یک پین clevis یا برخی دیگر از بست‌ ها به یکدیگر وصل می‌ شوند.
  • سرانجام، انتهای میله clevis دارای یک طرح U شکل با سوراخ در اطراف پایه است. آنها معمولا به صورت ماشینی تشکیل می‌ شوند و برای دستیابی به سطح بالاتری از ثبات و امنیت دارای سوراخ رزوه‌ ای هستند.
  • هر اتصال‌ دهنده برای کاربردی خاص طراحی می‌شود و برای به دست آوردن بیشترین کارایی باید نوعی را انتخاب کنید که با اهداف شما هماهنگ باشد. در هر صنعتی، طیف وسعی از اتصال‌ دهنده‌ ها استفاده شده و در بیشتر آنها از پیچ به شکل‌ های مختلف استفاده می‌شود. در برخی از مواقع بر روی پیچ‌ ها از مهره‌ ها نیز استفاده می‌ شود تا باعث مقاومت بیشتر اتصالات شود.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

فیسبوک
تویتر
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *